W krakowskiej Księgarni-Kawiarni Bona odbyła się promocja książek "Młody człowiek wobec pracy, wyzysku i bezrobocia - perspektywy nauki i wiary" oraz "Oblicza mądrości - z czego wyrastamy, ku czemu zmierzamy".
W spotkaniu wzięli udział autorzy tekstów, a wśród nich: Lech Bednarczuk, Lech Cichobłaziński, Teresa Grabińska, Agnieszka Hannel-Brzozowska, Ewa Leś, Henryk Spustek, Ilona Świerad, Marcin Świerad.
Pierwsza z publikacji, jak pisze dr A. Hannel-Brzozowska w przedmowie, zaprasza do analizy zawartego w tytule problemu, nie tylko z punktu widzenia nauki, ale również z perspektywy wiary.
Praca zawiera zarówno rozważania z perspektywy filozoficznej, jak i teologicznej. Omawia również problemu od strony nauk społecznych i ekonomicznych.
- Książka jest reakcją na palący problem niegodnej pracy wśród młodzieży, która nie jest tylko problemem polskim - mówiła podczas spotkania dr A. Hannel-Brzozowska.
Jak zauważyła prof. Ewa Leś, politolog, aż 25 proc. polskiej młodzieży poniżej 24 roku życia nie ma żadnej pracy. Jest to dwukrotnie więcej, niż skala bezrobocia całego społeczeństwa. Ponadto aż 10 proc. bezrobotnych stanowią absolwenci szkół wyższych. Jej zdaniem z pomocą w tej sytuacji powinno przyjść państwo poprzez rozwinięcie polskiej spółdzielczości.
- U progu transformacji ustrojowej spółdzielczość zatrudniała prawie 2 mln osób. Dziś jest to niespełna 300 tys. - tłumaczyła prof. E. Leś. - Stworzenie nowych branż, w których absolwenci wyższych uczelni mogliby znaleźć zatrudnienie byłoby mechanizmem naprawczym. Tu nie wystarczą tylko prywatni inwestorzy. Potrzebne są pieniądze publiczne większa świadomość obywatelskiej odpowiedzialności na sposób podziału dochodu narodowego - dodała.
Jednak, jak wynika z badań przeprowadzonych przez dr. L. Cichobłazińskiego, młodzi ludzie w ogóle nie liczą na pomoc państwa.
- Nie przychodzi im do głowy żeby liczyć na jakiekolwiek instytucje i ich pomoc w starcie i w prowadzeniu ich kariery zawodowej - mówił.
Druga publikacja również została podzielona na dwie części, które zatytułowano "Bilans historii" oraz "Wyzwania współczesności". Składają się na nią m.in. referaty wygłoszone w 2013 r. z okazji Dni Papieskich. Można tam przeczytać np. o mądrości w medycynie, w prawie czy też o roli mądrości w odkrywaniu i przeżywaniu tożsamości franciszkańskiej.
Organizatorami spotkania w Księgarni-Kawiarni Bona było Międzynarodowe Towarzystwo Naukowe Fides et Ratio wraz z Wydawnictwem Scriptum, którego nakładem ukazały się obie książki.