• facebook
 • rss
 • Ona przynosi nam wolność

  mk

  dodane 09.05.2015 20:34

  Mija dokładnie 50 lat od koronacji obrazu MB od Wykupu Niewolników, nazywanej także Matką Bożą Świętojańską lub Matką Wolności, z kościoła pw. św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Krakowie.

  - Kiedy patrzymy na krzyż widzimy prawdę o tym, kim jesteśmy - mówił bp Jan Niemiec z diecezji kamienieckiej na Ukrainie. 9 maja przewodniczył on Mszy św. w kościele ss. prezentek, które od przeszło 280 lat opiekują się Matką Bożą od Wykupu Niewolników.

  W homilii przekonywał, że spojrzenie na krzyż Jezusa uzmysławia nam dwie rzeczy - to, co grzech zrobił z człowiekiem i to, w jaki sposób Bóg na ten grzech odpowiedział. Biskup podkreślał, że to właśnie grzech jest źródłem zniewolenia człowieka.

  - Bóg wyzwala nas z niewoli nie przez to, że zabija naszych wrogów, ale przez to, że sam siebie daje, daje swoje życie z miłości do człowieka. Tylko w Chrystusie ukrzyżowanym możemy rozpoznać prawdziwe oblicze Boga - Boga, który jest miłością - tłumaczył bp J. Niemiec.

  - To Maryja jest tą, która nas przyprowadza pod krzyż Chrystusa - podkreślał hierarcha. - Ona dlatego jest Matką od Wykupu Niewolników, jest Matką Wolności, bo ona nam, którzy jesteśmy w niewoli grzechu, przynosi wolność, przynosi nam Chrystusa - dodał.

  Papieskie korony nałożył na obraz, którym opiekują się siostry prezentki, abp Karol Wojtyła. Stało się to 9 maja 1965 roku, podczas procesji św. Stanisława z Wawelu na Skałkę. W tym roku procesja przejdzie ulicami Krakowa w niedzielę 10 maja. Podobnie jak pół wieku temu będzie w niej niesiony obraz MB Wolności. Będzie to zwieńczenie obchodów złotego jubileuszu koronacji. Symbolicznie - w znaku relikwii - obecny będzie także dawny metropolita krakowski, a później ojciec święty Jan Paweł II. 

  Z okazji wyjątkowego jubileuszu swoje specjalne błogosławieństwo przesłał do Krakowa papież Franciszek (dokument podpisał on osobiście). Ojciec święty objął nim siostry prezentki, uczestników jubileuszowych obchodów oraz wszystkim nawiedzających kościół u zbiegu ulic św. Jana i św. Tomasza.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół