• facebook
 • rss
 • Honory dla uczonych

  Bogdan Gancarz

  dodane 12.05.2015 14:03

  Uniwersytet Jagielloński wyróżnił brytyjskiego socjologa prof. Anthony’ego Giddensa i historyka prof. Jerzego Wyrozumskiego.

  Uhonorowano ich we wtorek 12 maja, w dniu święta uczelni. Uroczystość odbyła się w auli budynku Collegium Maius, najstarszej siedziby UJ.

  Urodzony w 1938 r. prof. Anthony Giddens, wykładowca na uniwersytetach w Cambridge i Londynie, jest znanym teoretykiem nauk społecznych. Opublikował 40 książek. Senat UJ wyróżnił go tytułem doktora honoris causa m.in. za „przedstawienie wnikliwej analizy najnowszej fazy społeczeństwa nowoczesnego, wyjaśnienie teoretyczne jej genezy i wprowadzenie do języka socjologii nowego pojęcia pozwalającego opisać nasze czasy głębiej i precyzyjniej niż dotychczasowe ujęcia”.

  Laudację na cześć nowego doktora honoris causa UJ wygłosił prof. Piotr Sztompka, wybitny socjolog polski. Stwierdził, że A. Giddens zasługuje na uznanie „jako uczony - obywatel świata, jako polityk - światły Brytyjczyk, jako człowiek - otwarty, życzliwy, gotów do współpracy i pomocy akademicki kolega”.

  Laudator zwrócił uwagę na ważność sformułowanej przez A. Giddensa koncepcji „późnej nowoczesności” opisującej relacje w świecie współczesnym.

  - Charakterystyka późnej nowoczesności sprowadza się do czterech jakościowo nowych rysów, rozważanych pod hasłami: zaufanie, ryzyko, nieprzejrzystość i globalizacja - powiedział prof. Sztompka.

  - Nowe zagrożenia, rosnąca chaotyczność i nieprzewidywalność, a także niepomiernie poszerzona skala zależności międzyludzkich w epoce późnej nowoczesności to wyzwania, które wyzwalają różne reakcje - dodał prof. Sztompka.

  A. Giddens zdefiniował te reakcje jako: „pragmatyczną akceptację”, „uparty optymizm”, „cyniczny pesymizm” i „radykalny sprzeciw”.

  85-letniego prof. Wyrozumskiego, wybitnego historyka średniowiecza i dziejów Krakowa, wieloletniego wykładowcę UJ, sekretarza generalnego Polskiej Akademii Umiejętności, uhonorowano z kolei uniwersyteckim złotym medalem „Plus Ratio Quam Vis”.

  Laudację na jego cześć wygłosił prof. Krzysztof Stopka, dyrektor Muzeum UJ.

  - „Plus ratio quam vis” – rozum ponad siłę. Maksyma, która stała się dewizą Uniwersytetu Jagiellońskiego, słusznie może być użyta do zobrazowania dokonań naukowych i postawy etycznej prof. Wyrozumskiego. Trzeba to nawet dobitniej powiedzieć: profesor stał się i dowodem, i symbolem odważnej wiary w moc argumentu rozumowego i mocnego przekonania o niższości przemocy, czyli pryncypiów deklarowanych przez naszą społeczność uniwersytecką - powiedział prof. Stopka.

  Przypomniał m.in. sytuację z 1988 r., gdy podczas manifestacji studenckich milicja próbowała się wedrzeć do budynku Collegium Novum, a niepozorny prof. Wyrozumski, będący wówczas prorektorem, wyszedł przed kordon milicjantów i przekonał ich do odstąpienia od ścigania studentów.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół