Był wybitnym historykiem dziejów Krakowa. Umarł w środę 10 czerwca.
Zmarły uczony był autorem ponad 100 książek, poświęconych głównie historii kultury podwawelskiego grodu.
- Łączył dużą erudycję z piękną formą literacką tekstów. Dzięki temu jego publikacje miały szerszy rezonans. Uczył się zaś u najlepszych. W trakcie studiów słuchał wykładów historyków, historyków sztuki i literatury, m.in. Lecha Kalinowskiego, Karola Estreichera, Tadeusza Ulewicza, Józefa Gierowskiego i Henryka Wereszyckiego - mówi Jarosław Kazubowski, krakowski historyk sztuki i publicysta.
Michał Rożek urodził się 19 sierpnia 1946 r. w Krakowie. Jego rodzina była związana z tym miastem od lat 30. XIX wieku. Był absolwentem historii sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Doktoryzował się i habilitował w tej dziedzinie. Był wykładowcą krakowskiego Uniwersytetu Pedagogicznego.
Jako autor debiutował w 1964 r., będąc jeszcze uczniem szkoły średniej, na łamach „Życia Literackiego” artykułem na temat oświetlenia Sukiennic. Pierwszą opublikowaną przez niego książką był wydany w 1976 r. przewodnik po katedrze na Wawelu. Od 1973 r., na prośbę kard. Karola Wojtyły, przedstawiał klerykom dzieje katedry.
Podczas swojej półwiecznej pracy pisarskiej opublikował m.in. książki o katedrze wawelskiej, bazylice św. Floriana, grobach królewskich na Wawelu, Panteonie Narodowym na Skałce, polskich insygniach koronacyjnych. Publikował również teksty publicystyczne na łamach „Dziennika Polskiego”.