Wojewoda małopolski i rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie podpisali w poniedziałek porozumienie w sprawie powstania Centrum Kreatywności i Dizajnu.
Ma ono powstać w Krakowie przy współpracy czterech uczelni - Akademii Górniczo-Hutniczej, Akademii Sztuk Pięknych, Politechniki Krakowskiej, Uniwersytetu Ekonomicznego - oraz licznych przedsiębiorstw.
Centrum będzie miejscem, w którym młodzi ludzie będą mogli rozwijać swoją kreatywność i zdolności w zakresie wzornictwa przemysłowego. Będą też mogli brać udział w licznych projektach, sympozjach i warsztatach.
Miejsce, w którym powstanie centrum, to były budynek kuźni o powierzchni ok. 3 tys. mkw. Zostanie on przekazany przez wojewodę małopolskiego.
- Chcemy, aby ten teren był częścią Nowej Huty i zupełnie zmienił jej wizerunek. Ta część dzielnicy będzie miejscem spotykania się nauki z przemysłem i dizajnem - opowiadał wojewoda małopolski Jerzy Miller.
Jak tłumaczył z kolei prof. Jerzy Hausner, pomysłodawca projektu, obiekt ten ma pozwolić na wspólne kształcenie i pracę inżynierów, ekonomistów i projektantów, po to, żeby poprzez wspólną pracę lepiej się rozumieli.
- Dzisiaj widzimy sytuację, w której potrzeba myślenia ekonomicznego po stronie inżynierskiej i potrzeba myślenia inżynierskiego po stronie ekonomicznej stają się coraz większe - tłumaczył.
Dodał też, że to przedsięwzięcie pcha jego autorów także w kierunku współpracy z biznesem, która „nie sprowadza się do samych technologii, ale polega też na tym, aby projektować sposób tworzenia wartości przez firmy”.
Co to oznacza w praktyce? Koordynatorzy przedsięwzięcia chcą, żeby powstające na czterech uczelniach projekty można było od razu zastosować. Będą one opracowywane równocześnie z trzech stron: inżynierskiej, ekonomicznej i dizajnerskiej. Tak przygotowany projekt, mimo że powstanie on jeszcze w toku studiów, zainteresowane nim przedsiębiorstwa będą mogły wykorzystywać. Również sami studenci będą mogli otrzymać pomoc finansową w założeniu własnej działalności gospodarczej po to, by te projekty realizować.
Całe przedsięwzięcie jest wpisane w Regionalny Program Operacyjny. Jego koszt szacowany jest na kwotę ok. 75 mln zł, a jego koordynatorem będzie prof. Łukasz Mamica z Katedry Gospodarki i Administracji Publicznej UEK.