• facebook
 • rss
 • Małopolska po wichurze

  bg, mk

  dodane 08.07.2015 10:26

  Poranna nawałnica spowodowała w Krakowie i okolicach chaos komunikacyjny.

  Strażacy, służby odpowiedzialne za sprzątanie miasta, MPK i mieszkańcy Krakowa zmagali się ze skutkami burzy i wichury, które wczesnym rankiem przeszły nad Małopolską. Straż pożarna wyjeżdżała w sumie kilkaset razy, a usuwanie skutków nawałnicy wciąż trwa. Oprócz stolicy Małopolski ucierpiały m.in. powiaty chrzanowski, krakowski i wadowicki.

  Powalone drzewa, zerwane banery reklamowe, gałęzie i liście utrudniające poruszanie się po drogach i chodnikach, zniszczone samochody, zatrzymane tramwaje i autobusy, awarie sygnalizacji świetlnej, brak prądu - to tylko niektóre z efektów burzy.

  W centrum Krakowa, na Plantach, wichura połamała wiele drzew. Jeden z konarów spadł na trakcję tramwajową przy ul. Franciszkańskiej, powodując zatrzymanie ruchu. Tramwaje nie mogły jeździć także ulicami Dominikańską, Brożka, Nowosądecką, Podchorążych, Kocmyrzowską, Ujastek Mogilski, Igołomską, Mrozową.

  Wiele dróg w Krakowie zostało zatarasowanych przez przewrócone drzewa - tak było m.in. na ul. Opolskiej. Nie brakowało także zniszczeń na mniejszych ulicach - m.in. przy ul. Chocimskiej wiatr wywrócił wysoką brzozę stojącą przy chodniku. Drzewo oparło się o czteropiętrową kamienicę. Z kolei przy ul. Sienkiewicza, przy kościele św. Szczepana, drzewo przewróciło się na zaparkowany samochód, również blokując przejazd.

  Na krakowskich ulicach - m.in. w rejonie ronda Mogilskiego, Nowego Kleparza i Dworca Głównego - nie działała sygnalizacja świetlna. Na ul. Jasnogórską spadły duże kawałki styropianu porwane przez wiatr z pobliskiej budowy. Z jednego z akademików przy alei 29 Listopada odpadł fragment elewacji.

  Poranna wichura wpłynęła również na funkcjonowanie lotniska w Balicach. Niektóre loty zostały opóźnione.

  W niektórych miejscowościach powiatu krakowskiego wyłączono prąd. Wichura połamała drewniane slupy energetyczne. W Kleczy drzewo spadło na drogę tuż przed nadjeżdżającym samochodem.

  W Brodach w powiecie Wadowickim w trakcie nawałnicy zapalił się las, prawdopodobnie od uderzenia pioruna. Drzewa i konary spadały również na drogi w powiecie chrzanowskim. Leżące gałęzie uniemożliwiały m.in.  wyjazd z Alwerni. W Grojcu spadający konar uszkodził dach zabytkowej kapliczki. W Krzeszowicach spadające gałęzie wybijały szyby w zaparkowanych samochodach.

  W Myślenicach silny wiatr złamał liczącą 185 lat lipę, stojącą przy czerwonym szlaku turystycznym na Plebańskiej Górze. Wizerunek tego wiekowego drzewa jest elementem herbu miasta. Lipa ma już jednak swoją o wiele młodszą następczynię - 10 lat temu władze miasta posadziły młode drzewko kilkanaście metrów od złamanej w czasie wtorkowej nawałnicy lipy.

  Bardzo źle nawałnice znosiły zwierzęta domowe. Bały się, słysząc grzmoty i uderzenia silnych podmuchów wiatru.

  - Mój wyżeł "Bimber" chował się w kącie. U sąsiadów zaś duży kudłaty pies "Czort" znalazł schronienie pod stołem, a niewielki liskowaty "Bazyli" wskoczył w popłochu pod kołdrę - powiedział Janusz Bielec z podkrakowskiej Dąbrowy Szlacheckiej.

  - Ja musiałem ratować naszą młodziutką kotkę "Pumę". Wystraszona burzą wskoczyła na nasz ogrodowy świerk. Skleiła sobie futerko żywicą i zdenerwowana nie byłą w stanie zeskoczyć. Musiałem ją ściągać z drzewa - dodał Rafał Bukowski, konserwator zabytków z Zabierzowa.

  W krakowskim zoo wichura przewróciła kilkadziesiąt drzew, które uszkodziły klatki dla ptaków. Dwa z nich uciekły z ogrodu zoologicznego.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół