• facebook
 • rss
 • Jubileuszowa Kadrówka

  Bogdan Gancarz

  dodane 04.08.2015 14:56

  6 sierpnia z Krakowa wyruszy jubileuszowy 50. Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej. Wymarsz poprzedzą 4 i 5 sierpnia wystawy oraz uroczystości patriotyczne i religijne.

  We wtorek 4 sierpnia na pl. o. Adama Studzińskiego pod Wawelem otwarto wystawę fotograficzną poświęconą historii marszu. Jej autorami są Iwona Fischer i Andrzej Rybicki, kustosze Muzeum Historii Fotografii. Pokazano zarówno znane fotografie I Kompanii Kadrowej z 1914 r., zdjęcia z marszów szlakiem Kadrówki z okresu przedwojennego, jak i najmniej znane fotografie z marszów powojennych.

  - Pochodzą przede wszystkim ze zbiorów prywatnych uczestników marszu, wznowionego w 1981 r. Większość z nich wykonał dziennikarz Andrzej Stawiarski z Krakowa. Ciekawe jest zdjęcie prezydenta Lecha Kaczyńskiego w czapce maciejówce, wykonane w 2006 r. w Kielcach, na zakończenie marszu. Jest także zdjęcie patrona placu, na którym jest wystawa - o. gen. Adama Studzińskiego. Był nieformalnym duszpasterzem Kadrówki - mówi A. Rybicki.

  - Wystawa jest częścią wielkiego projektu „Wojna na fotografii. Fotografia na wojnie”, realizowanego przez Małopolski Instytut Kultury i Muzeum Historii Fotografii w Krakowie. Pod Wawelem będzie można ją oglądać do końca sierpnia. Potem zawita do Skawiny i Rabki - dodaje A. Rybicki.

  Na otwarciu wystawy był obecny również Piotr Augustynowicz, komendant marszu. - Kontynuujemy tradycję zarówno tych strzelców, którzy 6 sierpnia 1914 r. wyruszyli z krakowskich Oleandrów do zaboru rosyjskiego, by walczyć o niepodległość, jak i tych, którzy ich śladem szli od 1924 r. z Krakowa do Kielc w kolejnych Marszach Szlakiem I Kompanii Kadrowej, zwanych potocznie Kadrówką. Obecne marsze są formą nowoczesnego patriotyzmu - powiedział P. Augustynowicz, por. Polskiej Organizacji Wojskowej.

  4 sierpnia odbędzie się również uroczysty capstrzyk na Kopcu Józefa Piłsudskiego na Sowińcu z udziałem przedstawicieli władz państwowych, samorządowych i wojskowych.

  W środę 5 sierpnia o godz. 9 odbędzie się z kolei apel w Kwaterze Legionowej cmentarza Rakowickiego. O godz. 11 na Plantach między ulicami Szczepańską i św. Tomasza zostanie z kolei otwarta plenerowa wystawa fotograficzna poświęcona Kazimierzowi Herwinowi-Piątkowi, oficerowi I Kompanii Kadrowej.

  O godz. 16 uczestnicy marszu przejdą na Rynek Główny, potem zaś na Wawel, gdzie o godz. 17.30 rozpocznie się Msza św. w intencji Ojczyzny, marszałka Józefa Piłsudskiego i jego żołnierzy.

  Od godz. 19 do 21 na Małym Rynku odbędzie się 57. Lekcja śpiewania, podczas której będą wykonywane piosenki legionowe.

  Swoje podwoje 4 i 5 sierpnia otwiera również Muzeum Narodowe. W Gmachu Głównym będzie można wówczas od godz. 10 do 18 oglądać za symboliczną złotówkę wielką wystawę „Legiony Polskie 1914-1918”.

  Wymarsz Kadrówki rozpocznie się 6 sierpnia o godz. 7 uroczystym apelem przed Domem Józefa Piłsudskiego na Oleandrach. Potem uczestnicy marszu przejdą na pl. Matejki, skąd odjadą do Michałowic, a stamtąd pomaszerują w kierunku Kielc. Dojdą tam 12 sierpnia.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół