• facebook
 • rss
 • Scena na cmentarzu

  mk

  dodane 01.11.2015 22:33

  Na cmentarzu Rakowickim 1 listopada odbył się "Koncert bez oklasków - Memento Vitae".

  Wieczorem, gdy ruch na jednym z największych cmentarzy Krakowa malał, na scenie ustawionej w pobliżu kolumbarium rozbrzmiał otwierający koncert utwór "Spoza nas" w wykonaniu Przemysława Brannego.

  - To koncert bez bisów, bez oklasków, ale można śpiewać, można recytować. Bowiem bywa, że "śmierć można odpędzić muzyką" - mówił pomysłodawca koncertu, znany m.in. z organizowania popularnych "Lekcji Śpiewania" Waldemar Domański.

  Jak tłumaczył, pomysł zrodził się ok. 10 lat temu. Po konsultacjach z różnymi osobami postanowił zorganizować koncert mający podkreślić, że uroczystość Wszystkich Świętych jest jednym z najbardziej radosnych świąt kościelnych. - Spotykamy się nie tylko z tymi świętymi, którzy są na ołtarzach, ale też z tymi, którzy pięknie żyli - mówił W. Domański.

  - Cieszymy się pierwszego dnia, a w drugim modlimy się za te dusze, które są gdzieś w czyśćcu, błądzą, żeby im pomóc dotrzeć do nieba - tłumaczył, podkreślając różnice między świętami obchodzonymi 1 i 2 listopada.

  Dodał, że gdy w okresie PRL św. Mikołaja zastąpił Dziadek Mróz, uroczystość Wszystkich Świętych została uznana - niesłusznie - za "święto zmarłych".

  Polskie piosenki (m.in. Marka Grechuty czy Mieczysława Szcześniaka), które zostały wykonane w niedzielny wieczór na cmentarzu Rakowickim, zostały nie tylko specjalnie wybrane, ale również zaaranżowane tak, by niektóre rytmy wyciszyć, a podkreślić wymowę ich tekstów.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół