• facebook
 • rss
 • Wyśpiewali miłość do Polski

  Dominika Cicha

  dodane 08.11.2015 06:47

  W Krakowie odbył się VI Ogólnopolski Festiwal Pieśni Patriotycznej. Poprzedził go XIII Małopolski Przegląd Pieśni Patriotycznej.

  Małopolski Przegląd Pieśni Patriotycznej odbył się 6 listopada przy nowohuckiej parafii Matki Bożej Częstochowskiej na os. Szklane Domy już po raz trzynasty.

  W tym roku chęć udziału w przesłuchaniach zgłosiło 350 uczestników. Wśród nich dominowała młodzież, ale nie zabrakło także przedszkolaków i pań z koła gospodyń. Najlepsi zakwalifikowali się do przeglądu ogólnopolskiego, który odbył się w sobotę 7 listopada.

  Jury zdecydowało, że Puchar Prezesa Akcji Katolickiej w Krakowie otrzyma zespół "Skrzypnianki", zaś statuetka prezesa KSM Archidiecezji Krakowskiej trafi do Ewy i Piotra Skórów z Dobczyc.

  Statuetkę Małopolskiego Kuratora Oświaty wręczono Anicie Dudczak. Z kolei Rada i Zarząd Dzielnicy XVIII Nowa Huta uhonorowali: Magdalenę Kowal, Oliwię Siołę, zespół z Samorządowego Przedszkola nr 176 w Krakowie, Kasię Fiedor oraz Roksanę Pieronkiewicz.

  Nagrodę proboszcza parafii MB Częstochowskiej, o. Nikodema Buczka, otrzymała Aleksandra Oraczewska, zaś ks. M. Dziedzica, asystenta Akcji Katolickiej Archidiecezji Krakowskiej - Maria Stachoń.

  Statuetki Piotra Bieronia oraz ks. prałata Józefa Jakóbca, prezesa krajowego Dzieła Kolpinga w Polsce, trafiły do zespołu Koła Gospodyń "Mioduszyna" w Zembrzycach.

  W konkursie ogólnopolskim, który również odbywał się w parafii na os. Szklane Domy, rywalizowało ze sobą 150 uczestników.

  Jury, pod przewodnictwem Rafała Marchewczyka, kierownika artystycznego chóru Krakowskiej Młodej Filharmonii, wyłoniło 11 laureatów, którzy wystąpili podczas sobotniego koncertu galowego.

  W tym roku nie zgłosił się żaden chór, dlatego uczestników oceniano w dwóch kategoriach: soliści i zespoły.

  Repertuar wykonawców był bardzo zróżnicowany. Nie zabrało znanych wszystkim "Czterech pancernych" i "Serca w plecaku", ale pojawiły się także kompozycje mniej popularne, jak "Przekleństwo", "Kolęda warszawska" czy muzyczna interpretacja wiersza Z. Herberta pt. "Nike, która się waha".

  - To, co wyśpiewali z miłości do ojczyzny, ze świeżości swojego serca, budziło we mnie nadzieję, radość i myślenie o Polsce, świecie i rodzinie z optymizmem - mówił bp Jan Szkodoń, udzielając błogosławieństwa organizatorom i uczestnikom konkursu.

  Za najlepsze zespoły VI Ogólnopolskiego Festiwalu Pieśni Patriotycznej uznani zostali: "FourM" (I miejsce), "Trębaczewianie" z Łodzi (II miejsce) oraz Samorządowe Przedszkole nr 176 w Krakowie (III miejsce).

  Tytuły zwycięskich solistów otrzymali: Maria Stachoń, Joanna Świrska, Karolina Kobielusz (ex aequo I miejsce), Katarzyna Fiedor, Oliwia Żarnowska, Oliwia Sioła, Roksana Pieronkiewicz (ex aequo II miejsce) oraz Alan Wittbrot i Aleksander Koczorowski (ex aequo III miejsce). Nagrodę Grand Prix zdobyła Anita Dudczak.

  - Do udziału w konkursie namówiła mnie nauczycielka historii. Śpiew jest moją pasją od zawsze, dlatego nie trzeba było mnie długo namawiać - przekonywała Anita, "najlepsza z najlepszych". - Gdy po raz pierwszy usłyszałam piosenkę "Orzeł biały", zachwyciłam się i od razu wiedziałam, że to właśnie ją zaśpiewam. Jestem szczęśliwa i dumna z siebie - cieszyła się laureatka Grand Prix.

  «« | « | 1 | 2 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół