• facebook
 • rss
 • Kardynał zasłużony dla Krakowa

  mk

  dodane 10.12.2015 14:05

  Kard. Franciszek Macharski odebrał 10 grudnia srebrny medal "Cracoviae Merenti" za zasługi dla miasta.

  Odznaczenie przyznała byłemu metropolicie krakowskiemu Rada Miasta Krakowa, która głosowała w tej sprawie we wrześniu tego roku.

  "Jest zawsze blisko słabszych i tych, którym odmawiano wsparcia. Z mądrością i rozwagą przeprowadził Kościół krakowski przez okres stanu wojennego, wspierał »Solidarność« i niezmiennie zabiegał o prawa internowanych i ich rodzin. Poparł inicjatorów Białego Marszu zorganizowanego po zamachu na Jana Pawła II. Starania Księdza Kardynała przyczyniły się do wybudowania bazyliki i rozbudowy sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach" - napisano w uzasadnieniu jednogłośnie przyjętej uchwały.

  - Dziękujemy za stałą obecność w życiu religijnym, duchowym i społecznym naszego miasta. Za mądre, kochające serce, na które zawsze mogliśmy i nadal możemy liczyć - mówił podczas uroczystości prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. - Dzisiaj nadajemy kardynałowi najwyższe odznaczenie - dodał w rozmowie z dziennikarzami po wręczeniu medalu kard. Macharskiemu.

  - Trudno wymienić wszystkie jego zasługi - mówił o odznaczonym 10 grudnia metropolicie kard. Stanisław Dziwisz. - Był pasterzem przez 27 lat. Przez ten czas uzbierało się wiele pięknych, wspaniałych rzeczy - dodał.

  Kard. Dziwisz przypomniał, że srebrny medal "Cracoviae Merentii" to podziękowanie także w imieniu Kościoła krakowskiego. Metropolita krakowski jest bowiem - wraz z prezydentem miasta i rektorem UJ - członkiem kapituły odznaczenia, która przedstawia RMK kandydatów do uhonorowania.

  Kard. Franciszek Macharski (ur. 1927) został mianowany przez Jana Pawła II metropolitą krakowskim w 1978 roku. Urząd pełnił do roku 2005.

  Medal "Cracoviae Merenti" jest nadawany od 1993 r. osobom, instytucjom i stowarzyszeniom szczególnie zasłużonym dla Krakowa. Istnieją trzy klasy medalu - złoty, srebrny i brązowy. Jedyną osobą wyróżnioną złotym medalem był papież Jan Paweł II. Medal nadano mu w 1993 roku. Złotymi medalami w 1999 r. uhonorowano również biskupstwo krakowskie i Uniwersytet Jagielloński. Srebrnym medalem przed kard. Macharskim nagrodzono 27 osób i instytucji.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół