• facebook
 • rss
 • 13 lat więzienia dla Brunona Kwietnia

  mk

  dodane 21.12.2015 13:15

  Sąd uznał byłego pracownika Uniwersytetu Rolniczego za winnego przygotowywania zamachu na Sejm RP oraz nielegalnego posiadania broni i handlu nią.

  Sąd Okręgowy w Krakowie skazał 21 grudnia krakowskiego chemika na karę łączną 13 lat więzienia (o taki wymiar kary wnioskował prokurator) oraz przepadek równowartości korzyści majątkowych uzyskanych z handlu bronią. Na poczet wyroku sąd zaliczył skazanemu 3 lata spędzone w areszcie.

  Brunon Kwiecień był oskarżony o namawianie do przeprowadzania i przygotowywanie zamachu na Sejm. Do wybuchu 4 ton materiałów wybuchowych umieszczonych w transporterze opancerzonym SKOT miało dojść podczas omawiania w projektu budżetu, gdy w budynku parlamentu obecni są nie tylko posłowie, ale także prezydent, premier i ministrowie.

  Wyrok nie jest prawomocny, a obrońcy skazanego zapowiedzieli apelację. - Liczyliśmy się z tym, że Brunon Kwiecień zostanie uznany za winnego niektórych z tych zarzutów. Uważaliśmy natomiast, że stan zaawansowania tego przygotowania czy też czynności, które zostały wykonane wobec studentów nie uzasadniały tak wysokiej kary - mówił w przerwie ogłaszania wyroku mec. Maciej Burda, jeden z obrońców Brunona Kwietnia.

  - Liczyłem na to, że kara nie przekroczy 6 lat pozbawienia wolności - dodał. Zaznaczył, że na pełną polemikę z argumentami sądu będzie miejsce w apelacji.

  Odwoływać się od wyroku nie zamierza prokuratura. - Jest on zgodny z naszymi oczekiwaniami. Z ciekawością będziemy czytali pisemne uzasadnienie tego orzeczenia - powiedział prok. Mariusz Krasoń.

  - Mam poczucie, że ABW wykonała bardzo solidną pracę operacyjną i rozpoznawczą - podkreślił prokurator. Odnosząc się do pojawiających się zarzutów o prowokację przeprowadzoną przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego prok. Krasoń przekonywał: - Za sam zamiar nikt nikogo w tym kraju nie karze. Za same wypowiedzi, choćby były one strasznie negatywne, też do postępowań karnych nie dochodzi. Ten człowiek przekroczył pewną granicę. Powiedział i zaczął działać, a jego zamiar sprowadzał się do zdetonowania ładunku wybuchowego przy budynku Sejmu i zniszczenia w ten sposób konstytucyjnych organów Rzeczpospolitej.

  Dodał, że wciąż trwają poszukiwania broni, którą według ustaleń ze śledztwa posiadał Brunon Kwiecień.

  «« | « | 1 | 2 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  • Gość
   21.12.2015 18:18
   Szkoda chłopa,chciał dobrze.
  • circ
   21.12.2015 22:07
   Władza się zanarchizowała, w mediach publicznych milion sprzecznych informacji, Polska jest okradana- nie dziwię się że ludzie w dobrej wierze chcą coś zrobić by to ukrócić.
  • aaa
   21.12.2015 22:57
   niejaki Bronisław z kolegami planowali i dokonali skutecznego zamachu na konstytucyjny organ, nawet się tym chwalili w radio i nic
  • Maluczki
   22.12.2015 10:27
   Przy obecnej reputacji sądów, mam mieszane uczucia w stosunku do tego wyroku.
   Sędziowie w Polsce u mnie utracili wiarygodność. Nie orzekają obiektywnie, tylko wg jakiegoś tajemniczego nakazu, raz ideologicznego, raz biznesowego, a innym razem telefonicznego itd.
  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół