Nowy numer 17/2024 Archiwum

Co przyniósł rok 2015?

Choć już od ponad doby trwa nowy, 2016 rok, my przypominamy kilkanaście najważniejszych wydarzeń, którymi w minionych 12 miesiącach żyła archidiecezja krakowska, a niekiedy nawet cała Polska.

Krakowianin prezydentem!

Co przyniósł rok 2015?   Prezydent jest rodowitym krakowianinem Miłosz Kluba /Foto Gość 24 maja-6 sierpnia. W drugiej turze wyborów prezydenckich Polacy wskazali na kandydata z Krakowa. Otrzymał on 53 proc. głosów, a jego kontrkandydat, dotychczasowy prezydent Bronisław Komorowski, 47 proc. Tylko w województwie małopolskim zdobył aż 62,7 proc. głosów.

Dwa i pół miesiąca później, składając przysięgę na konstytucję, Andrzej Duda objął urząd prezydenta RP. - Obejmując z woli narodu urząd prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, uroczyście przysięgam, że dochowam wierności postanowieniom konstytucji, będę strzegł niezłomnie godności narodu, niepodległości i bezpieczeństwa państwa, a dobro ojczyzny oraz pomyślność obywateli będą dla mnie zawsze najwyższym nakazem. Tak mi dopomóż Bóg! - mówił prezydent.

Polska woła o ludzi sumienia!

Co przyniósł rok 2015?   Przy kolejnych ołtarzach rozważane były słowa: "Błogosławieni miłosierni, ubodzy w duchu, czystego serca oraz czyniący pokój" Monika Łącka /Foto Gość 4 czerwca. - Szkoda, że głos biskupów i katolików świeckich nie został wysłuchany w sprawie ratyfikacji konwencji o przeciwdziałaniu przemocy - mówił w homilii w Boże Ciało kard. Stanisław Dziwisz.

- Niepokoją nas sprawy, o których mówiliśmy już wielokrotnie. Trzeba jednak powiedzieć raz jeszcze, że w polskim parlamencie przygotowywana jest niezwykle liberalna ustawa o metodzie in vitro. Stosując tę metodę, nie można zapominać, że łączy się ona także z selekcją, niszczeniem lub zamrażaniem na długi czas ludzkich zarodków. A więc jest to metoda niemoralna, nie do przyjęcia przez chrześcijan i przez ludzi szanujących fundamentalne prawo każdej ludzkiej istoty do życia - akcentował kardynał, przypominając również, że niedawno w nieodpowiedzialny sposób do sprzedaży dopuszczona została pigułka wczesnoporonna - stała się dostępna bez recepty także dla 15-letnich dziewcząt - podkreślał metropolita.

Kardynał skrytykował też ratyfikację konwencji o przeciwdziałaniu przemocy, akcentując jednocześnie, jaki jest głos Kościoła w tej kwestii: - Przemocy trzeba przeciwdziałać, ale nie przez przyjęcie założeń bazujących na fałszywej ideologii gender. Prowadzi to do zmian niszczących małżeństwo, rodzinę, wychowanie dzieci i tradycję. Szkoda, że głos biskupów i katolików świeckich nie został wysłuchany w tej sprawie - zauważył.

Honory na Benedykta XVI

Co przyniósł rok 2015?   Cieszę się,, że poprzez ten doktorat jeszcze bardziej pogłębił się mój związek z ojczyzną Jana Pawła II - mówił Benedykt XVI przyjmując wyróżnienie Archiwum UPJPII 4 lipca. Benedykt XVI nie przyjmował dotąd honorowych doktoratów. Jednak zrobił wyjątek dla dwóch krakowskich uczelni: Akademii Muzycznej i Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II.

Uroczystość odbyła w Castel Gandolfo. Wzięli w niej udział profesorowie i studenci obu uczelni, zaproszeni goście oraz wielu przyjaciół Jana Pawła II i Benedykta XVI. Została ona uświetniona śpiewem chóru Psalmodia UPJPII oraz grą kwartetu smyczkowego Ypsylon AM.

Kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski i wielki kanclerz UPJPII, w swoim przemówieniu powiedział m.in.: „Ojcze święty! Przywożę pozdrowienia od Kościoła krakowskiego, który wdzięczny jest Waszej Świątobliwości za posługę papieską, za wielkie dziedzictwo nauczania, a także za życzliwość, z jaką się zawsze spotykaliśmy. Nie zapomnimy słów, które ojciec święty wypowiedział u nas 28 maja 2006 roku: „Kraków Karola Wojtyły i Kraków Jana Pawła II jest również moim Krakowem!”.

Z kolei papież emeryt, rozpoczynając swój wykład doktorski poświęcony muzyce sakralnej, powiedział: „Cieszę się przede wszystkim, że w ten sposób jeszcze bardziej pogłębił się mój związek z Polską, z Krakowem, z ojczyzną naszego wielkiego świętego Jana Pawła II. Bez niego bowiem trudno sobie nawet wyobrazić moją drogę duchową i teologiczną. Swoim żywym przykładem ukazał on nam również, jak mogą się ze sobą łączyć radość wielkiej muzyki sakralnej i zadanie wspólnego uczestnictwa w liturgii, podniosła radość i pokorna prostota celebracji wiary”.

« 2 3 4 5 6 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy