• facebook
 • rss
 • Niebieski król z "Puszczy"

  mk

  dodane 06.01.2016 15:53

  Orszak Trzech Króli przeszedł także przez podkrakowskie Niepołomice.

  W barwnym pochodzie, który rozpoczął się na placu kościelnym modlitwą Anioł Pański, wzięło udział kilkaset osób.

  - Jak jest święto, to trzeba świętować. To takie trochę oderwanie od codzienności - mówi pani Maria, która na Orszak Trzech Króli wybrała się wraz z mężem Krzysztofem oraz dwiema córeczkami - 2,5-letnią Zuzią i 4-letnią Kasią. - Celebrowanie tej tradycji orszaków jest dla nas bardzo ważne, a poza tym wreszcie spadł śnieg i dzieci chciały wyjść na pole - dodaje.

  Uczestnicy niepołomickiego orszaku przeszli sprzed kościoła na rynek. Tam, w ramach pierwszej jasełkowej sceny, pochód próbowały zatrzymać diabły. Niesioną na czele pochodu gwiazdę udało im się jednak przejąć tylko na chwilę.

  Kolejnymi przystankami były miejski park, w którym Trzej Królowie spotkali się z Herodem oraz zamek królewski, gdzie w szopce czekała Święta Rodzina i mały Jezus. Tam mędrcy złożyli swoje dary i oddali pokłon Dzieciątku.

  Cały pochód tworzyły w sumie trzy orszaki - azjatycki (zielony), europejski (czerwony) i afrykański (niebieski) - prowadzone przez poszczególnych monarchów: Kacpra, Melchiora i Baltazara.

  W rolę tego ostatniego po raz pierwszy wcielił się w tym roku Longinus Uwakwe - czarnoskóry zawodnik lokalnego klubu piłkarskiego MKS Puszcza Niepołomice. W niebieskim orszaku nie mogło więc zabraknąć klubowych "szalikowców".

  Podczas niepołomickiego Orszaku Trzech Króli przeprowadzono ponadto zbiórkę pieniędzy dla dzieci z Magadaskaru.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół