• facebook
 • rss
 • Przywiązani do Chrystusa

  Justyna Tyrka

  dodane 06.01.2016 20:55

  Już 3. raz wielobarwny pochód przeszedł ulicami Skawiny, by oddać chwałę Nowo narodzonemu Jezusowi.

  To wydarzenie staje się tradycją miasta. W uroczysty dzień Objawienia Pańskiego jego mieszkańcy miasta zebrali się w trzech różnych miejscach, aby pójść w jednym z królewskich orszaków: czerwony wyruszył sprzed Gimnazjum nr 2, zielony sprzed Szkoły Podstawowej nr 1, natomiast niebieski sprzed Szkoły Podstawowej nr 2. W każdym z pochodów, symbolizujących Europę, Afrykę lub Azję, znajdował się król. Uczestnicy często byli przebrani za anioły, pasterzy, dwórki, wiele osób miało na głowach korony.

  Orszaki wyruszyły o godzinie 11:30, by wspólnie kolędując oddać chwałę Jezusowi. Miejscem spotkania był Rynek, na którym oczekiwała Święta Rodzina (wcielili się w nią państwo Anna i Mariusz Gibek z synem Tymoteuszem). Przy szopce znajdowała się też para w tradycyjnych ludowych strojach skawińskich, trzymająca Gwiazdę Betlejemską, a także Schola Zespołu Katolickich Szkół pod dyrekcją Katarzyny Kowalskiej-Kani.

  Mędrcy (panowie Ludwik Hasiuk, Sylwester Pachel i Jakub Giergun), oddali pokłon Chrystusowi i złożyli Mu swe dary. Po wysłuchaniu Ewangelii, odczytanej przez księdza Bogdana Sarniaka, wszyscy uczestnicy odśpiewali orszakową pastorałkę. Swoje słowo do zebranych skierował też burmistrz Miasta i Gminy Skawina Paweł Kolasa, a następnie ks. kanonik Włodzimierz Łukowicz. Wspólne kolędowanie wraz ze scholą, w które włączyli się mieszkańcy miasta, umocniło we wszystkich radość z Wcielenia Boga. W trakcie wydarzenia odbyła się kwesta, z której dochód przeznaczono na organizację Światowych Dni Młodzieży.

  Zwieńczeniem uroczystości była Msza Święta w kościele Św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza, na którą wszystkich poprowadziła Święta Rodzina.

  Warto dodać, że na skawiński Orszak Trzech Króli przybywają całe rodziny, ponieważ przedstawienie jasełkowe na ulicach miasta jest dużym wydarzeniem i pozwala -  zwłaszcza najmłodszym - przybliżyć istotę Objawienia Pańskiego. Jak podkreślił ks. proboszcz Edward Ćmiel, uczestnictwo w orszaku jest przede wszystkim świadectwem wiary i przywiązania do wartości, które niesie nam Jezus Chrystus.

  Organizatorami orszaku byli: Zespół Katolickich Szkół im. Jana Pawła II w Skawinie, Urząd Miasta i Gminy Skawina oraz Centrum Kultury i Sportu w Skawinie we współpracy z Fundacją Orszak Trzech Króli. Wszyscy serdecznie dziękują Policji, Straży Miejskiej, Straży Pożarnej i Harcerskiej Służbie Medycznej NZH Czerwony Mak za pomoc w organizacji Orszaku i czuwanie nad bezpieczeństwem wszystkich obecnych.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół