• facebook
 • rss
 • Wenecki karnawał Jacka Kubieny

  Ewa Kozakiewicz

  dodane 03.02.2016 10:07

  Znany krakowski fotografik od kilkunastu lat dokumentuje najsłynniejszą w świecie zabawę karnawałową. Efekty pokazał na wystawie w Galerii Włoskiego Instytutu Kultury w Krakowie.

  Feeria barw i kształtów, niesamowity nastrój miasta skąpanego we mgle. Majaczące postacie niczym zjawy wyłaniające się z gondoli, bale w pałacach nieopodal Canale Grande, korowody dostojnych przebierańców kroczących  po placu św. Marka. Nie, tego nie da się opisać, to trzeba przeżyć, a przynajmniej zobaczyć.

  Najlepiej na znakomitych fotografiach Jacka Kubieny, który karnawał w Wenecji dokumentuje od kilkunastu lat. Wystawa  fotografii "Maschere del Canal Grande" w Galerii Instytutu Włoskiego w Krakowie, którą można oglądać od 3 lutego, bardzo dobrze oddaje klimat najsłynniejszej w świecie zabawy.

  Na czas karnawału w Wenecji, która staje się centrum Europy przebierają się wszyscy: wenecjanie i turyści, a ci którzy nie mają pieniędzy na kosztowne stroje decydują się na karnawałowy makijaż z powodzeniem zastępujący tradycyjną maskę. Wydarzeniem weneckiego karnawału jest lot gołębicy. W pierwszą niedzielę karnawału w południe po linie umieszczonej między dzwonnicą, a Pałacem Dożów spływa biała gołębica sypiąc deszczem konfetti. Ostatki to „Święto Szaleńców”. Nad głowami tańczących wirują serpentyny, płonie kukła, a spod mostu wyłaniają się tajemnicze  postacie w pelerynach, kapturach, słychać muzykę.

  Jacek Kubiena spośród kilkuset zdjęć wybrał  tylko 35 fotogramów, aby przekazać specyficzny nastrój weneckiego karnawału.

  - Roztańczone postacie w maskach i strojach z epoki nie było łatwo sfotografować. W trakcie karnawału wszystko bowiem  dzieje się bardzo szybko - opowiada autor wystawy.

  - Chodziło mi nie tylko u pokazanie pięknych strojów i masek, niezwykłego światła  malującego niezwykłe obrazy uliczne, ale chciałem uchwycić moment poruszenia oka człowieka noszącego  maskę - opowiada fotograf.

  Wystawę fotografii Jacka Kubieny można oglądać w Galerii Włoskiego Instytutu Kultury (ul. Grodzka 49) do 25 lutego.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół