• facebook
 • rss
 • Huczny Góralski Karnawał

  jg

  dodane 07.02.2016 22:11

  Jak co roku, Karnawał Góralski odbywał się w Bukowinie Tatrzańskiej w tamtejszym Domu Ludowym.

  W ramach wydarzenia odbywał się przegląd par tanecznych i konkurs tańca zbójnickiego. Komisja oceniła 33 pary. W konkursie tańca zbójnickiego I miejsce wraz z ciupagą zbójnicką i nagrodą pieniężną w wysokości 2 tys. zł otrzymał zespół "Polaniorze" z Kościeliska.

  Jury zaznacza, że poziom tegorocznego konkursu tańca zbójnickiego był bardzo wysoki. Natomiast mimo licznego udziału par tanecznych, poziom artystyczny pokazów uznano za niezadowalający. Podkreślono, że uczestnicy powinni prezentować się w tradycyjnych i zgodnych z obyczajowością swojego regionu strojach. Przykładem nieodpowiednich elementów stroju są: współczesna plisowana spódnica i jej długość oraz rozcięte fartuchy u góralek podhalańskich.

  Podczas karnawału odbył się również Ogólnopolski Konkurs Grup Kolędniczych, w którym wystąpiło 46 grup kolędniczych z województw małopolskiego, podkarpackiego, śląskiego i świętokrzyskiego. Siedem równorzędnych pierwszych miejsc wraz ze "złotymi rozetami góralskimi" oraz nagrodami pieniężnymi w wysokości po 700 zł otrzymały grupy kolędnicze: "Z kolędą u stryka" ze Szczyrku, "Kolędowanie u gazdy" z Wisły ("Grónie"), "Z gwiazdą" z Ptaszkowej, "Pasterze" z Sadku-Kostrzy, "Z Dorotą" z Juszczyna, "Draby" z Rzepiennika Suchego oraz "Dziady noworoczne" z Małej Żabnicy ("Romanka").

  Nagrody pieniężne dla laureatów pierwszych miejsc do kwoty 4 tys. zł ufundowane zostały przez Małopolskie Centrum Kultury "Sokół" w Nowym Sączu.

  Dopełnieniem wydarzeń karnawałowych była VI Zimowa Wystawa Owczarków Podhalańskich.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół