• facebook
 • rss
 • Zderzenie z ogromem śmierci

  mk

  dodane 06.03.2016 12:06

  Z Jakubem Szymczukiem, fotoreporterem "Gościa Niedzielnego", autorem fotografii z kijowskiego Majdanu, które można oglądać w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie, rozmawia Miłosz Kluba.

  Miłosz Kluba: Na wystawie są zdjęcia z kilku dni na Majdanie. Czy - patrząc z perspektywy czasu - to był ten "decydujący moment"?

  Jakub Szymczuk: To są trzy etapy. Pierwszy to czas trwania, oczekiwania, kiedy kwitła "kultura wewnętrzna" Majdanu, pojawiali się malarze, bardowie. To widać na zdjęciach. Drugi etap to "czarny czwartek", czyli dzień, w którym na Majdanie doszło do masakry. Trzecia część wystawy pokazuje to, co działo się tuż potem, kiedy Majdan świętował zwycięstwo - w dużym cudzysłowie, bo to była żałoba, czas niepewności.

  W którym momencie było najtrudniej robić zdjęcia?

  Chyba właśnie po "czarnym czwartku", czyli w tym momencie żałoby. Przynoszono kolejne ofiary tego, co się działo. Już przygotowane do pogrzebu. To byli często ludzie bardzo młodzi. Był m.in. chłopak, który miał osiemnaście lat, którego poznałem i który zginął na Majdanie. To zderzenie - na spokojnie, już bez tych emocji, bez adrenaliny, która była wcześniej - z tym ogromem śmierci było najtrudniejsze.

  Będąc na miejscu, pracując, myślałeś o tym, co Twoje zdjęcia mogą zmienić?

  Każdy fotoreporter, zwłaszcza fotografując tego typu wydarzenia, chce, żeby zdjęcia pokazały prawdę i w jakiś sposób poprawiły rzeczywistość. To jest jakaś maleńka cegiełka w wielkim murze, który być może kiedyś zablokuje negatywne konsekwencje tego, co się działo. Wystawa była w parlamencie europejskim, oglądali ją politycy. Mam nadzieję, że udało się nam - fotoreporterom, którzy byli na Majdanie - coś pokazać światu.

  Czytaj także:


  Wystawę "Majdan w obiektywie Jakuba Szymczuka" w Międzynarodowym Centrum Kultury (Rynek Główny 25) można oglądać do 3 kwietnia. 8 marca  - także w MCK - o tym, co możemy powiedzieć o Ukrainie w dwa lata po wydarzeniach na Majdanie, będą rozmawiali Paweł Kowal, politykiem i publicystą oraz Andrzej Grajewski - kierownik Działu Zagranicznego „Gościa Niedzielnego” i kurator wystawy. Spotkanie „Cena za Majdan. Ukraina dwa lata po”, które poprowadzi prof. Jacek Purchla, rozpocznie się o godz. 18.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół