W wigilię Niedzieli Miłosierdzia w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach po raz pierwszy odprawiono nowe nabożeństwo Kościoła powszechnego - Drogę Miłosierdzia.
Nabożeństwu przewodniczył ks. Franciszek Ślusarczyk, kustosz łagiewnickiego sanktuarium oraz twórca Drogi Miłosierdzia. Komentarze do poszczególnych stacji w postaci fragmentów z "Dzienniczka" św. s. Faustyny oraz dzieł i homilii św. Jana Pawła II odczytywali Lidia Jazgar i Piotr Piecha.
Podczas sobotniego wieczoru wierni zgromadzeni w Bazylice Bożego Miłosierdzia poznali rozważania pierwszych siedmiu stacji Drogi Miłosierdzia.
Obrazują one spotkania Chrystusa z ewangelicznymi postaciami, budujące ich wiarę. Każde rozważanie rozpoczynało się od wezwania kapłana "Bądź uwielbiony Panie, Jezu Chryste, który objawiłeś nam Ojca bogatego w miłosierdzie", na które chór odpowiadał "Odkupicielu człowieka, prowadź nas drogami Miłosierdzia". Po tym odczytywano odpowiedni fragment Pisma św.
Wyjątkowe w nowym nabożeństwie jest ukazanie ewangelicznych historii we współczesnej perspektywie - za pomocą filmów nakręconych w dynamizmie i pejzażach Warszawy. Zebrani odkrywali ponadczasowość biblijnych postaci i Dobrej Nowiny o Chrystusie w ramach 7 stacji: Powołanie apostołów, Przywrócenie wzroku niewidomemu od urodzenia, Oczyszczenie trędowatego, Uzdrowienie paralityka, Uratowanie jawnogrzesznicy, Wyzwolenie opętanych i Wskrzeszenie umarłych.
Na twarzach zgromadzonych, wsłuchanych w odczytywane słowa, a także wpatrujących się w prezentowane na specjalnych telebimach multimedia, widać było poruszenie. Dla przykładu film odzwierciedlający jawnogrzesznicę z Ewangelii ukazał prostytutkę, którą wszyscy poniżali i szykanowali. Wtedy zjawił się Chrystus - jak najbardziej współczesny, ubrany w luźny sweter i skórzaną kurtkę - który jako jedyny dostrzegł, że ta kobieta pomaga też chorej starszej osobie. "Nie musisz tego robić! Żyj inaczej!" - powiedział do niej, zachęcając ją do porzucenia grzesznej części życia, a ona natychmiast zobaczyła Go przemienionego - ubranego w białą szatę, przepasaną czerwonym suknem.
Zmieniła swoje postępowanie - zaczęła sprzątać ulice, jednak złośliwe komentarze nie ustały, co ją dotykało. Ale kobieta ta, która kiedy była prostytutką, zobaczyła jak Chrystus stojący obok, puszcza do niej z radością oko. Uśmiechnęła się tylko i wróciła do nowej wykonywanej pracy, już bez zażenowania i ze spokojem.
Takich przejmujących obrazów podczas sobotniego wieczoru w Łagiewnikach nie brakowało - aktualnych, dotykających serc i tak przecież bliskich każdemu – kłótni rodzinnych, uzależnienia od alkoholu czy obojętności na ludzkie cierpienia. Lecz za każdym razem ten trudny obraz przemieniał Chrystus - mocny i wszechpotężny, wyjaśniający czym jest naprawdę miłosierdzie Boże i ludzkie w dzisiejszym świecie.
Nabożeństwo zakończyło słowo metropolity krakowskiego, kard. Stanisława Dziwisza, który wskazał, że przedstawione fragmenty Ewangelii zawierają ostrzeżenia przed tragedią śmierci duchowej. Następnie odczytano Akt zawierzenia świata Bożemu miłosierdziu.
Docelowo Droga Miłosierdzia będzie liczyła 21 stacji i zostanie wydana w formie książkowej, z płytą zawierającą filmy ilustrujące poszczególne stacje.