• facebook
 • rss
 • Jak jest zło, trzeba wprowadzić dobro

  łk

  dodane 15.04.2016 10:04

  O "sakramencie miłosierdzia" mówił 14 kwietnia w bazylice Mariackiej ks. dr Wojciech Węgrzyniak, biblista. Jego konferencja była częścią cyklu "9 x Mercy".

  Na wstępie ks. Węgrzyniak wyjaśnił zebranym, czym tak naprawdę jest miłosierdzie. Przedstawił różne sposoby podchodzenia do nędzy, biedy czy grzechu człowieka na przełomie historii zapisanej na kartach Pisma Świętego. Przypomniał znaną ze Starego Testamentu pierwotną zemstę w postaci większej niż krzywda, którą wyrządzono, jej zracjonalizowanie w postaci zasady "oko za oko", a także psalmy złorzeczące - pozostawiające wymierzenie sprawiedliwości Panu Bogu.

  - Nowy Testament przynosi formę najdoskonalszą, czyli miłosierdzie. Zło zwyciężajcie dobrem. Miłosierdzie to najlepsza forma walki ze złem - nie ma co walczyć zimnem, jak jest zimno, trzeba wprowadzić ciepło. Jak jest zło, trzeba wprowadzić dobro - dopiero wtedy uleczy się człowieka doskonale - mówił. Dodał, że to właśnie Jezus swoim życiem pokazał najpełniej, że najlepszym sposobem, by zło zostało wykorzenione, jest "zbombardowanie go dobrem".

  Ks. Węgrzyniak podkreślał też, że w sakramencie pokuty bieda ludzka nie dotyczy materialności czy doświadczonej krzywdy, ale grzechu - nędzy człowieka niewiernego, który nie kochał tak, jak potrafi. Wyjaśniał, że sakrament spowiedzi jest najlepszą reakcją na taką biedę i pierwszym przejawem miłosierdzia w nim jest fakt, że każdy może z niego skorzystać. - My jesteśmy szpitalem, który wszystkich przyjmuje - może nie wszystkich leczy, ale wszystkich przyjmuje. To jest jedyne miejsce, gdzie nikt nie będzie miał pretensji, że przyszedłem. Miłosierdzie polega na tym, że Bóg nigdy nie odrzuca w sakramencie spowiedzi absolutnie nikogo - powiedział.

  Następnie, odnosząc się do poszczególnych warunków dobrej spowiedzi, ks. Węgrzyniak ukazywał, w jaki sposób Bóg objawia w nich swoją miłość miłosierną. Po pierwsze - opisał rachunek sumienia jako sposób rozeznania swojej duszy. - Jeśli idę do szpitala, muszę mieć diagnozę. Diagnoza jest po to, bym nie był zaskoczony chorobą, by choroba się nie powtarzała. Diagnoza jest po to, żeby znaleźć przyczyny mojego schorzenia. Diagnoza ma być jak najbardziej doskonała i to jest właśnie miłosierdzie - ocenił.

  - Nie ma lepszego sposobu na walkę z grzechem niż żal, że się kiedyś coś złego zrobiło - kontynuował. Nauczał, że jeśli człowiek nie czuje żalu za grzech, to jest to dowód jego niedojrzałości, bo każdy grzech rodzi krzywdę, dla siebie samego czy innych, i jej niedostrzeganie uniemożliwia poprawę. - Pan Bóg mówi: "Żałuj, bo wtedy łatwiej będzie ci siebie uzdrowić" - mówił.

  Przechodząc do postanowienia poprawy, kapłan zaznaczył, że miłosierdziem tego warunku dobrej spowiedzi jest fakt, że człowiek nie musi myśleć o przeszłości. - Musisz myśleć o przyszłości. Pan Bóg zabiera wszystko, co było w spowiedzi, jeśli tylko ty jesteś otwarty na przyszłość - wyjaśniał.

  Przedstawiając kolejny warunek - szczerą spowiedź - ks. Węgrzyniak podkreślił, że istotne jest to, iż do spowiedzi człowiek może przychodzić wiele razy. Zwrócił uwagę, jak wielką łaską jest to, że w Krakowie z sakramentu pokuty można skorzystać w zasadzie non stop. Podkreślił natomiast, że jest wyznaczony limit dolny. - Co najmniej raz na rok. Na tym polega miłosierdzie, żebyś się nie zapuścił, bo myślisz, że nie masz grzechów ciężkich. Mógłbyś się wprowadzić w takie myślenie, że jesteś cały czas w porządku. A jak pójdziesz raz na rok, to będzie kontrola. Auto kontrolujemy, dlaczego duszy nie skontrolować? - pytał.

  Stwierdził, że miłosierdzie Boga podczas spowiedzi objawia się również niezwykle w osobie kapłana - w tym, że człowiek nie spowiada się sam, że ma kogoś, kto nim pokieruje, a także może być pewny tajemnicy spowiedzi, bo kapłan jest zastępcą Boga, a Bóg niczego nikomu nie wygada. Również brak rozgrzeszenia jest aspektem miłości miłosiernej - może wskazać, co jeszcze wymaga poprawy przed uzyskaniem odpuszczenia grzechów.

  Duchowny powiedział, że kwintesencją miłosierdzia Boga objawianego w sakramencie pokuty i pojednania jest zadośćuczynienie. - To jest genialność spowiedzi - skoro ja okradłem, spowiadam się, to teraz ja oddaję. Ale nie tylko oddaję stówkę, oddaję dwie, żebym wiedział na przyszłość, że się nie opłaca kraść. Wynagradzam dobrocią. To ma pokazywać, że dzięki spowiedzi ja jestem bardziej dobry niż byłem przed nią zły. Zadośćuczynienie ma wynagrodzić krzywdę, a jednocześnie zmusić nasz mózg do myślenia, że się nie opłaca grzeszyć - tłumaczył ks. Węgrzyniak.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  • Krzysiek
   14.05.2012 12:58
   DO redaktorów wiara.pl - oficjalna nazwa szpitala jest:
   Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Szamotułach
   ul. Sukiennicza 13
   64-500 Szamotuły
   Od dłuższego czasu mam wrażenie, że w komentarzach dość często piszą osoby wynajęte (kto jest ich mocodawcą) do pisania albo nieprawdy, albo peanów pochwalnych dla kłamców, albo siania fermentu.
   Zieją te komentarze jakimś dziwnym fermentem.
   Proszę redaktorów wiara.pl - nie dopuszczajcie do głosu ewidentnych mącicieli, piszących nieprawdę - np., że szpital jest Katolicki.
   http://www.szamotuly.med.pl/historia.php
  • NowennaPompejanska
   14.05.2012 14:00
   "Zatrudnił się jako zastępca ordynatora Kliniki Chorób Kobiecych Katolickiego Szpitala Akademickiego Wolnego Uniwersytetu w Berlinie." Kto go tam zatrudnił? Ciekawe czy tam także dokonywał zabijania dzieci?
  • Karolinka
   14.05.2012 15:34
   @Krzysztof
   Jeśli komuś wmawia się pisanie nieprawdy w komentarzu to swoją wypowiedź trzeba przeczytać 100 razy zanim ją się wyśle, a do tego jeszcze wymagane jest by przeczytać DOKŁADNIE artykuł i komentarz do którego się odnoszę. Szpital katolicki w Berlinie, nie w Szamotułach!!!! Proszę czytać ze zrozumieniem, lub przeprosić. A wynajęta jestem przez Boga, a na USŁUGACH mojej rodzinki - dzieci i kochanego męża, któremu służę 17 lat
  • szaki
   14.05.2012 16:43
   Tak właśnie działa w Polsce komunistyczny system sprawiedliwości. Bardzo łatwo uniknąć kary. Kary za co? Kary za MORDERSTWO w białych rękawiczkach. Bo nie wiem jak ładne nazwy będą wymyślać na te zabiegi: aborcja, eutanazja itd, to jest to zawsze zwykle, okrutne morderstwo tyle w temacie.
  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół