Nowy Numer 11/2018 Archiwum

Flaga narodowa na Krupówkach przejdź do galerii

W Zakopanem w ramach święta 3 maja najpierw odbyła się Msza św. w sanktuarium Najświętszej Rodziny, a potem dalsza część uroczystości miała miejsce na pl. Niepodległości. Górale przenieśli przez Krupówki wielką flagę narodową.

Na pl. Nieodległości, na skwerze rotmistrza Witolda Pileckiego, przed pomnikiem Grunwaldzkim odśpiewano hymn. Burmistrz Zakopanego Leszek Dorula mówił o dumie z wolności, apelował, aby nie podgrzewać atmosfery i wspólnie dbać o ojczyznę.

W Nowym Targu uroczystości, zorganizowane wspólnie przez starostwo i Urząd Miasta, rozpoczęła Msza św. w ogrodach kościoła św. Katarzyny.

Następnie liczne delegacje samorządowców, kombatantów, przedstawicieli służb, organizacji, stowarzyszeń i szkół przeszły ze sztandarami - prowadzone przez Miejską Orkiestrę Dętą - na nowotarski rynek. Odśpiewano hymn i "Rotę", wygłoszono okolicznościowe przemówienia, a pod tablicą pamiątkową na frontonie ratusza złożono wiązanki kwiatów.

W ramach obchodów 225. rocznicy uchwalenia pierwszej konstytucji w Europie w nowotarskim ratuszu odbył się wernisaż wystawy "3 maja oraz inne uroczystości patriotyczne w drukach ulotnych ze zbiorów Muzeum Podhalańskiego im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu". Jest to bardzo ciekawa ekspozycja. Na plakatach i innych pismach można zobaczyć, jak dawniej wyglądały obchody rocznic uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Reklama

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Reklama

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy