• facebook
 • rss
 • Tradycja na polanach

  jg

  dodane 08.05.2016 13:38

  XXIV Przednówek w Polanach to coroczna impreza o charakterze regionalnym, obfitująca w ciekawe wydarzenia. Tegoroczna edycja rozpoczęła się 8 maja od Mszy św. w kościele w Kościelisku.

  - Bardzo się cieszę, że tu jesteście w strojach regionalnych, że podtrzymujecie naszą tradycję, co też składa się na drogę do Boga - mówił ks. Jacek Mola, proboszcz parafii św. Kazimierza w Kościelisku. Na Mszy św. dzieci z tej góralskiej parafii podziękowały za liturgię Białego Tygodnia.

  Po Eucharystii sprzed kościoła parafianie, goście i uczestnicy XXIV Przednówku na Polanach odjechali zaprzęgami konnymi do pobliskiego Domu Ludowego w Kościelisku. Tam odbyła się dalsza część programu.

  Ważnym punktem Przednówka są mające charakter konkursu przeglądy obrzędów weselnych, gry na instrumentach pasterskich, śpiewu pasterskiego i muzyk góralskich. W tym roku pojawiła się także nowa kategoria: przegląd tradycyjnych zaprzęgów konnych. Uczestnicy walczą o poloniarski zbyrcok.

  Zapowiadany jest także występ dziecięcego zespołu regionalnego "Mali Witowianie". Ciekawie zapowiada się również otwarcie wystawy poświęconej hodowcom gołębi pocztowych z Kościeliska.

  Wieczorem nastąpi wręczenie nagród za całokształt działalności w dziedzinie kultury, które przyznaje wójt Gminy Kościelisko. Zapewne w jeszcze lepsze nastroje wprawi uczestników zespół "Watra" z Czarnego Dunajca, przedstawiając sztukę teatralną "Góralskie Zaloty". A po góralsku przygra zespół Polaniorze z Kościeliska.

  Organizatorami Przednówka są: Związek Podhalan w Kościelisku, Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej Kościelisko oraz Wójt Gminy Kościelisko. Wsparcie i bezpieczeństwo wydarzenia to OSP Kościelisko. Swoje angażowanie w Przednówek wykazało także Starostwo Powiatowe w Zakopanem oraz Tatrzańska Agencja Rozwoju, Promocji i Kultury w Zakopanem.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół