• facebook
 • rss
 • Kulisy zamachu na Jana Pawła II

  bg

  dodane 11.05.2016 12:20

  W 35. rocznicę wydarzenia w Wadowicach zostanie zrekonstruowany pokój z kliniki Gemelli. Odbędą się również dyskusje odsłaniające tajemnice próby zabicia papieża.

  We czwartek 12 maja o godz. 17 w auli im. ks. Grzegorza Piramowicza krakowskiej Akademii "Ignatianum" (ul. Kopernika 26) odbędzie się dyskusja "Kulisy zamachu na Jana Pawła II". Będą o tym rozmawiać historycy badający biografię Jana Pawła II i prokuratorzy zaangażowani w prowadzone przez IPN śledztwo dotyczące zamachu z dnia 13 maja 1981 r.: prokurator Ewa Koj, dr Andrzej Grajewski z "Gościa Niedzielnego", dr Marek Lasota z IPN oraz prokurator Michał Skwara.

  Zostaną przedstawione m.in. najnowsze ustalenia dotyczące nie tylko przebiegu samego zamachu, lecz również zaangażowania komunistycznych służb specjalnych w przygotowanie zamachu oraz w akcję dezinformacyjną po nim.

  Wszystkie te szczegóły zostały obszernie opisane w ukazującym się 12 maja kilkudziesięciostronicowym dodatku historycznym do 20. numeru GN pt. "Zamach, który miał zmienić historię". Treść dodatku, opracowanego i wydanego przy współudziale Instytutu Pamięci Narodowej, zostanie również zaprezentowana w trakcie dyskusji w "Ignatianum".

  Równie ciekawie zapowiada się otwarcie w piątek 13 maja o godz. 11 w Wadowicach ekspozycji "Cierpienie ma sens", przedstawiającej oryginalne wyposażenie pokoju z rzymskiej kliniki Gemelli, gdzie Jan Paweł II dochodził po zamachu do zdrowia. Wystawa została urządzona przez Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w dawnej sali teatralnej Domu Katolickiego obok bazyliki wadowickiej. Będzie szerzej dostępna już podczas Nocy Muzeów z 13 na 14 maja.

  Otwarciu ekspozycji będzie towarzyszyła konferencja międzynarodowa na temat zamachu sprzed 35 lat. Wezmą w niej udział: dr Giorgio Menesachinchieri, dyrektor Polikliniki Gemellli, Franco Bucarelli, watykanista, oraz A. Grajewski z GN, badacz historii zamachu i jego kulis.

  Wydarzenia w Krakowie i Wadowicach odbywają się pod patronatem GN.

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół