• facebook
 • rss
 • Książki historyczne wychodzą na spotkanie

  Bogdan Gancarz

  dodane 11.06.2016 17:10

  Po raz pierwszy w Krakowie zorganizowano specjalistyczne targi publikacji związanych z historią.

  W trakcie "Spotkania z Książką Historyczną" które potrwa do niedzieli 12 czerwca, można przejrzeć i zakupić książki rozmaitych wydawnictw, które nie zawsze są dostępne w zwykłych księgarniach.

  Pomysłodawcą jest Teodor Gąsiorowski, krakowski historyk i wydawca.

  - W trakcie warszawskich Targów Książki Historycznej działających od 20 lat wielokrotnie pytano mnie, dlaczego nie ma podobnej imprezy w Krakowie. Nie mogą jej zastąpić krakowskie Targi Książki w EXPO Center, w których bierze udział wielu wydawców posiadających w swej ofercie publikacje o tematyce historycznej. Ich stoiska są bowiem rozproszone i często po prostu giną w tłumie zwiedzających -  powiedział T. Gąsiorowski z wydawnictwa historycznego "Barbara" które wraz ze Stowarzyszeniem NZS zorganizowało imprezę.

  Na stoiskach swe publikacje prezentowało 15 wydawców. Na stoisku wydawnictwa "Barbara" wystawiono m.in. publikacje Krzysztofa Wojtyczy o historii harcerstwa polskiego, zeszyty "Małopolskiego Słownika Biograficznego Uczestników Działań Niepodległościowych 1939-1956", monografia prof. Piotra Franaszka "Jagiellończyk" o powojennej inwigilacji UJ przez bezpiekę.

  Okazją dla uzupełnienia bibliotek domowych były również stoiska innych wydawców. Warszawskie Wydawnictwo DiG prezentowało monografie i zbiory źródeł genealogicznych oraz ciekawe pamiętniki. Związek Sybiraków wystawił m.in. 15 tomów wspomnień "Tak było... Sybiracy".

  - To owoc wieloletnich prac Komisji Historycznej oddziału krakowskiego Związku Sybiraków. Namawialiśmy przy każdej okazji członków naszego związku do spisywania wspomnień z okresu ich deportowania przez władze sowieckie i pobytu na zesłaniu i w łagrach. Zaczęli pisać i przynosić. Gdy te rękopisy zajmowały już pół szafy, uznałam, że są tam mało użyteczne i czas je wydawać. Opracowane naukowo i wydawane w kolejnych tomach serii, są przejmującymi świadectwami doświadczeń zesłańczych i jednocześnie cennymi źródłami dla historyków. Miłośników przeszłości Krakowa może z kolei zaciekawić książka płk. Antoniego Ratyńskiego, w czasie II wojny światowej zesłanego przez władze sowieckie do obwodu Nowosybirskiego, "Sybiracy zesłańcy carscy związani z Krakowem" - powiedziała Aleksandra Szemioth, prezes oddziału krakowskiego Związku Sybiraków.

  Zainteresowaniem cieszyły się również książki opublikowane przez oddziały Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie i Rzeszowie.

  - Przez pewien czas wydawnictwa IPN z powodów biurokratycznych, były trudno dostępne w obiegu księgarskim. Tymczasem ciekawe książki ukazywały się nie tylko w Warszawie lecz również w innych ośrodkach. Dzięki odwiedzeniu stoisk na "Spotkaniu" kupiłem m.in. wydany Rzeszowie album o Adamie Doboszyńskim oraz książkę o emigracyjnych losach gen. Władysława Bortnowskiego - powiedział Dariusz Ligarski z Krakowa.

  Uczestnicy "Spotkania" w ramach akcji "Książka za książkę" mają również okazję do wymiany przyniesionych ze sobą naukowych i popularno-naukowych książek historycznych na inne publikacje tego typu.

  - Mamy nadzieję, że kolejne edycje "Spotkania" będą przyciągały coraz liczniej zarówno wydawców jak i miłośników książki historycznej – powiedział T. Gąsiorowski.

  Problemem jest jednak oddalenie miejsca "Spotkania z Książką Historyczną w Krakowie" od centrum miasta. Do hotelu Best Western Premier przy ul. Opolskiej 14a gdzie odbywa się Spotkanie” najlepiej dotrzeć autobusem 130 z Dworca Głównego Zachód (wysiąść przy ul. Różyckiego i przez ul. Mehoffera dojść do Opolskiej) lub autobusem 172 jadącym z Bronowic Małych do nowohuckiej al. Przyjaźni (wysiąść na przystanku przy ul. Opolskiej).

  Wstęp na "Spotkanie" kosztuje 5 zł, bilet ulgowy dla studentów i uczniów 2 zł, bilet rodziny (minimum jedno z rodziców i dziecko) 5 zł. Dla przedstawicieli mediów, bibliotekarzy i nauczycieli wstęp wolny, po uprzedniej rejestracji

  12 czerwca, w ostatnim dniu "Spotkań", stoiska wydawców będą czynne od 10 do 12.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół