Na Błoniach, w grupie młodzieży, ktoś rozpylił dziś nieznaną substancję… Do akcji musiała wkroczyć straż pożarna.
Na szczęście były to tylko kolejne ćwiczenia przygotowujące służby ratunkowe do niesienia pomocy podczas Światowych Dni Młodzieży. Państwowa Straż Pożarna do szkolenia podeszła jednak bardzo poważnie, bo przećwiczenie wszystkiego, co może się wydarzyć, jest naprawdę bardzo ważne.
Pierwsze zadanie dotyczyło właśnie ewakuacji grupy młodzieży, w której ktoś rozpylił nieznaną substancję, a następnie dekontaminacji, czyli usunięcia szkodliwych substancji w tzw. ciągu kontaminacyjnym, składającym się z trzech namiotów pneumatycznych. Drugie zadanie dotyczyło ewakuacji osoby z wysokości, a trzecie - ratownictwa drogowego.
- Dzisiejsze ćwiczenia doskonale obrazują szeroki zakres zadań, z jakimi muszą zmierzyć się strażacy. Statystycznie zaledwie co trzeci wyjazd dotyczy pożaru. Państwowa Straż Pożarna to szeroki zakres ratownictwa chemiczno-ekologicznego, wysokościowego, drogowego, wodnego, technicznego. Jesteśmy wszędzie tam, gdzie jesteśmy potrzebni. Również jesteśmy przygotowani, by właściwą pomoc nieść w tracie Światowych Dni Młodzieży - zapewniał st. kpt. Sebastian Woźniak, rzecznik komendanta małopolskiej straży pożarnej.
Z kolei Jarosław Zieliński, wiceszef MSWiA, który był obecny podczas ćwiczeń zapewniał, iż jest przekonany, że w trakcie Światowych Dni Młodzieży będzie bezpiecznie.
- Co w mocy najbardziej profesjonalnie działających służb, to zostanie i praktycznie zostało przygotowane. Mówię o tym o tyle z ostrożnością, że nie wszystko do nas zależy. Przecież nie żyjemy w izolacji, nie jesteśmy wyspą bezludną. Otaczający nas świat nie jest zbyt bezpieczny - zauważył.
Podczas ŚDM, zarówno na Błoniach, jak i w Brzegach, nad bezpieczeństwem pielgrzymów będą czuwały m.in. dwuosobowe piesze patrole strażaków (w Brzegach będzie ich aż 85).
- Każdy strażak jest przeszkolony w zakresie udzielania pierwszej pomocy medycznej, mamy również przygotowane przyczepy medyczne, na których znajdują się zestawy do udzielania pierwszej pomocy i nosze. Elementem, którym możemy się pochwalić, jest komponent medyczny, który spełnia wszelkie warunki szpitala polowego, umożliwiające udzielenie potrzebującym fachowej specjalistycznej pomocy medycznej przez lekarzy. Będzie funkcjonował zarówno na Błoniach, jak i na Brzegach - tłumaczy S. Woźniak.
St. bryg. Leszek Suski, szef PSP, poinformował natomiast, że do zabezpieczenia ŚDM łącznie przygotowanych jest 2400 strażaków PSP oraz 500 strażaków z centralnego obwodu operacyjnego. Wspomagać ich będą m.in. kadeci Szkoły Aspirantów PSP.