• facebook
 • rss
 • Powołanie na szkle

  jg

  dodane 03.07.2016 11:44

  Do końca wakacji można oglądać XXIX Wystawę Malarstwa na Szkle w Galerii Religijnej Sztuki Ludowej na Jaszczurówce. Wernisaż odbył się 2 lipca.

  Galeria mieści się pod słynną kaplicą na Jaszczurówce, gdzie duszpasterzują ojcowie marianie. Wystawę zaś od lat przygotowują bracia klerycy - w tym roku byli to Mateusz Cielecki i Kacper Pawlak.

  Tematem wystawy jest powołanie. - Wierzymy, że zaproponowany przez nas temat wystawy będzie okazją do zauważenia postaci, które mogą być dla każdego z nas źródłem inspiracji i wzorem do naśladowania. Ponadto naszą intencją było sięgnięcie również do korzeni ludowego malarstwa, w którym od początku obecne były wizerunki świętych patronów - mówią bracia marianie.

  Zwracają uwagę także na jeden ważny fakt związany z wystawą. - Cieszymy się z kanonizacji o. Stanisława Papczyńskiego, naszego założyciela. On też w swoim portrecie jest obecny na wystawie i pokazuje, że swoje powołanie wypełnił do końca - zauważają marianie.

  Na wystawie można zobaczyć kilkadziesiąt bardzo ładnych i wyjątkowych prac, głównie rysunki na szkle, ale są też płaskorzeźby. Swoje prace pokazują znani i cenieni artyści z Podhala, Spisza, Orawy czy Pienin: Barbara Baniecka-Dziadzio, Bogdan Dziadzio, Magdalena Fortecka, Zofia Fortecka, Agnieszka Górkiewicz, Krzysztof Karasek, Anna Liscar, Anna Madeja, Piotr Piotrowski, Jolanta Pęksa, Anna Stopka-Słowińska, Marta Walczak-Stasiowska, Stanisław Wyrtel, Janina Jarosz, Janina Walczak-Budzicz. Nie zabrakło też prac nieżyjących już artystów - Jana Kosińskiego i Eweliny Pęksowej.

  Honorowy patronat nad wystawą objął Leszek Dorula, burmistrz Zakopanego, a patronat medialny - "Gość Niedzielny".

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół