• facebook
 • rss
 • 106 białych konfesjonałów

  Monika Łącka

  dodane 11.07.2016 18:16

  Podczas ŚDM Strefy Pojednania powstaną w Dolinie Miłosierdzia w Łagiewnikach, w Parku Jordana i w bazylice Mariackiej.

  W Łagiewnikach, nieopodal bazyliki Bożego Miłosierdzia i tuż obok stacji Drogi Krzyżowej, na pielgrzymów czeka już 50 pięknych, drewnianych, pomalowanych na biało konfesjonałów.

  Drugie 50 pojawi się w Parku Jordana, nieopodal namiotu adoracji i Błoń, gdzie przez trzy dni (26, 27 i 28 lipca) odbywać się będą wydarzenia centralne.

  Sześć konfesjonałów ustawionych zostanie w bocznych kaplicach bazyliki Mariackiej. Tam również za osoby czekające na spowiedź modlić się będą wierni w kaplicy adoracji Najświętszego Sakramentu.

  - Choć spowiedź podczas ŚDM trwać będzie we wszystkich kościołach, gdzie odbywać się będą katechezy, to sakrament pojednania w tych trzech miejscach będzie specyficznym świadectwem. Być może kiedy ktoś zobaczy rówieśników stojących w kolejce do konfesjonału, to ta kolejka zrobi na nim wrażenie, dotknie serca i stanie się motywacją do własnej spowiedzi, albo nawet spowiedzi generalnej - zauważa ks. Rafał Marciak z Sekcji Pastoralnej KO ŚDM Kraków 2016.

  Wtóruje mu Anna Wojna, która również pracuje w Sekcji Pastoralnej: - Na pewno wiele osób wyspowiada się już przed przyjazdem do Krakowa, ale na pewno w ŚDM będą też uczestniczyć osoby z krajów, gdzie spowiedź nie jest praktykowana tak jak w Polsce. Dlatego być może dopiero tutaj ci młodzi poczują w sercu impuls do spowiedzi, zmobilizuje ich postawa rówieśników, albo usłyszą słowa papieża, które ich zachęcą i pociągną do oddania się Bożemu Miłosierdziu? Może dopiero podczas ŚDM na nowo się nauczą tego sakramentu?

  By jeszcze bardziej pomóc młodzieży w przystąpieniu do sakramentu pokuty i pojednania, Komitet Organizacyjny ŚDM w pakiecie pielgrzyma (czyli w plecaku) uwzględnił materiały katechetyczne, w których znaleźć można m. in. rachunek sumienia i warunki dobrej spowiedzi.

  Strefa pojednania w Dolinie Miłosierdzia znalazła się tuż obok stacji Drogi Krzyżowej. Spowiadający się przeczyta tam m. in. słowa "Dla ciebie pozwoliłem przybić się do krzyża"   Strefa pojednania w Dolinie Miłosierdzia znalazła się tuż obok stacji Drogi Krzyżowej. Spowiadający się przeczyta tam m. in. słowa "Dla ciebie pozwoliłem przybić się do krzyża" Monika Łącka /Foto Gość Pomocą w Strefach Pojednania służyć też będą wolontariusze - Skauci Europy, którzy nie tylko porozmawiają i zachęcą do uklęknięcia przy konfesjonale, ale także wskażą konfesjonał, gdzie spowiadać będzie kapłan posługujący się odpowiednim dla danego pielgrzyma językiem.

  Wolontariusze będą też wydawać kapłanom stuły z logo ŚDM, a także będą ich weryfikować.

  - Księża rejestrując się do udziału w ŚDM, mogli zaznaczyć, że chcą spowiadać, a także w jakim języku będą posługiwać, w jakich godzinach i w jakim miejscu. W sumie wyszczególnionych mamy 50 języków, a gdy kapłan będzie zajmował dany konfesjonał, pojawi się na nim tabliczka z nazwą języka. Najpopularniejszymi językami do spowiedzi będą rzecz jasna: polski, angielski, włoski, francuski - wyjaśnia A. Wojna.

  Jak dodaje, wielu kapłanów cały czas zgłasza się, pisząc maile i deklarując, że chcą spowiadać i służyć młodym swoją posługą.

  - Dla nas to także bardzo piękne świadectwo ich wiary. Zgłaszać się wciąż można, a za posługę już dziś dziękujemy, bo dzięki tym księżom w konfesjonałach będą się działy Boże cuda - przekonuje A. Wojna.

  W Parku Jordana i bazylice Mariackiej spowiedź w Strefach Pojednania trwać będzie we wtorek 26 lipca, a także w czwartek i piątek (28 i 29 lipca) od godz. 9 do 17, a w środę od godz. 9 do 21.

  Z kolei w Dolinie Miłosierdzia kapłani będą spowiadać we wtorek, czwartek i piątek od godz. 8 do 14, a w środę od godz. 8 do 20.

  Podczas ŚDM do konfesjonału zasiądzie także papież, który w bazylice Bożego Miłosierdzia wyspowiada pięcioro wolontariuszy w języku włoskim, hiszpańskim i francuskim.

  Warto dodać, że projekt konfesjonałów jest autorstwa Stanisława Niemczyka, a dla firmy, która je wykonała, ta praca nie była zwykłą pracą, ale modlitwą i darem z samych siebie.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół