Małopolscy uczniowie wrócili do szkoły. 1 września rozpoczął się rok szkolny 2016/2017.
List do uczniów na początek roku szkolnego napisał wojewoda małopolski Józef Pilch, który podziękował wszystkim społecznościom szkolnym za pomoc w organizacji ŚDM i goszczenie w placówkach oświatowych młodzieży z całego świata. Jednocześnie zaapelował do nauczycieli, aby zwracali uwagę nie tylko na wiedzę, ale przede wszystkim na kształtowanie odpowiednich podstaw u młodych ludzi. "Ważna jest także praca zespołowa, która doskonale wypadła w czasie ŚDM" - podkreślił wojewoda małopolski.
W województwie małopolskim - a dokładnie w Szkole Podstawowej nr 3 im. Armii Krajowej w Pcimiu - rok szkolny powitała premier Beata Szydło. Podczas swojego wystąpienia odniosła się m.in. do planowanej reformy systemu szkolnictwa. - Chciałam zwrócić się do wszystkich, którzy są zainteresowani losem polskiej szkoły, uczniów, nauczycieli, żebyście byli państwo spokojni, dlatego że zmiany, które wprowadzamy, będą zmianami polegającymi na tym, żeby szkołę ulepszać, stwarzać lepsze warunki pracy dla nauczycieli, stwarzać lepsze warunki do nauki dla dzieci, dawać uczniom lepsze wykształcenie - mówiła premier.
Zaznaczyła, że ogromnym zadaniem dla wszystkich jest przywrócenie szkole funkcji wychowawczej. Zwracając się do nauczycieli, zapewniała natomiast, że przygotowywane zmiany mają także zabezpieczyć ich miejsca pracy, nawet przy niżu demograficznym. - My was po prostu potrzebujemy, potrzebujemy polskich nauczycieli nie tylko w szkołach, ale potrzebujemy w różnych innych miejscach, gdzie potrzebne są wasze doświadczenie, wasza wiedza ekspercka - podkreślała szefowa rządu.
Niecodzienny przebieg miała także uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego w Zespole Szkół Podstawowej i Gimnazjum nr 1 im. Bohaterów Westerplatte w Cichem. Trwa tam bowiem budowa nowego obiektu, a uczniowie przez najbliższe miesiące będą uczyć się w nowej sali gimnastycznej. Powstały w niej specjalne pomieszczenia klasowe.
Podczas Mszy św. towarzyszącej inauguracji roku szkolnego w Cichem katecheta i jednocześnie nowy wikariusz ks. Karol Paluch zachęcał uczniów, by "wypływali na głębię". - Życzę wam owocnych łowów. Pamiętajcie, że nie zawsze one takie będą. Ale Bóg na was czeka także w chwilach trudnych. Zawsze rozmawiajcie z Nim nie tylko o sukcesach, ale i problemach czy porażkach - mówił katecheta.
Małopolscy uczniowie poznali już plan lekcji, a jutro rano rozpoczną normalne zajęcia. Z ulgą mogą odetchnąć np. tegoroczni szóstoklasiści - będą pierwszym rocznikiem, który nie będzie pisał egzaminu zewnętrznego.
Ułatwienia - tym razem komunikacyjne - czekają natomiast uczniów krakowskich szkół podstawowych. Od dziś, mając przy sobie ważną legitymację szkolną, będą mogli za darmo korzystać z krakowskich autobusów i tramwajów.