• facebook
 • rss
 • Siejcie miłość, plewcie nienawiść

  jg

  dodane 04.09.2016 14:51

  Górale dziękowali w Ludźmierzu za tegoroczne plony. W sanktuarium Gaździny Podhala odbyły się XXIX Dożynki Podhalańskie.

  Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się od przemarszu i przejazdu delegacji z wieńcami spod Domu Podhalan w Ludźmierzu do tamtejszego sanktuarium Maryjnego. Uroczystej Mszy św. dziękczynnej przy ołtarzu polowym w ogrodzie Maryjnym przewodniczył ks. Władysław Kozicki, kapelan 21. Brygady Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa. Żołnierze przenieśli kopię figury Matki Boskiej Ludźmierskiej z sanktuarium do ołtarza polowego.

  - Proszę was siejcie miłość gdziekolwiek jesteście, plewcie nienawiść, zazdrość. Pojednajcie się! Mamy już naprawdę za dużo konfliktów na świecie, po co jeszcze dokładać te między nami, rodzinami, sąsiadami czy w miejscach pracy. Kierujcie się więc radością, serdecznością - apelował ks. Władysław Kozicki. Celebrans wspomniał też postać św. Matki Teresy z Kalkuty. - Radujemy się z jej świętości. Święta Matka Teresa pokazywała nam właśnie drogę miłości, odpowiadania w serdeczności i z uśmiechem na niepowodzenia, choroby, konflikty - wspomniał ks. Kozicki. 

  Kapelan wojskowy poświęcił wszystkie wieńce dożynkowe. Wiele z nich nawiązywało do ostatnich wydarzeń. Były symbole ŚDM czy jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski. Kapłan poświęcił również ziarno na zasiew. Z kolei w czasie procesji z darami górale przynieśli do ołtarza oscypki i chleb, winogrona, miód i jabłka.

  Do Ludźmierza przyjechały delegacje oddziałów Związku Podhalan i innych organizacji oraz instytucji z pocztami sztandarowymi. Na dożynkach obecni byli parlamentarzyści (m.in. senator Jan Hamerski, posłanka Anna Paluch), władze samorządowe z Gminy Nowy Targ na czele z wójtem Janem Smarduchem oraz wicestarosta powiatu nowotarskiego Władysław Tylka..

  Na zakończenie uroczystej Mszy św. ks. Jerzy Filek, ludźmierski proboszcz, podziękował wszystkim za podejmowanie trudu pracy na roli i dziękczynienie za plony u stóp Matki Boskiej Ludźmierskiej.

  XXIX Dożynki Podhalańskie w Ludźmierzu zakończyły się prezentacją wieńców dożynkowych i pocztów sztandarowych. Dalsza część dożynek odbywa się na placu "Pod Sypką" obok sanktuarium. Zaplanowano występy zespołów, degustację dań regionalnych i posiady do późnego wieczora.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół