Kompozytor Juliusz Łuciuk został 9 września odznaczony złotym medalem Jana Pawła II za zasługi dla archidiecezji krakowskiej.
O przyznanie odznaczenia zwrócił się do metropolity krakowskiego ks. prof. Robert Tyrała. W swoim liście podkreślał on, że "dla Juliusza Łuciuka ważny jest związek muzyki z wiarą. Jego muzyka jest wiarą, jest wyznaniem wiary. Jest potrzebą wewnętrzną wyznania wiary i niesienia posłannictwa poprzez muzykę ludziom. Szczególne miejsce w twórczości Łuciuka ma osoba i dzieło Ojca Świętego Jana Pawła II, co stało się inspiracją dla wielu jego utworów".
Podczas uroczystości wręczenia medalu, ten fragment listu przypomniał kard. Stanisław Dziwisz. Podkreślił on także, że złoty medal Jana Pawła II do najwyższe odznaczenie, jakie może przyznać archidiecezja krakowska.
Sam odznaczony nie krył wzruszenia i radości z tego, że otrzymuje odznaczenie kurii w Krakowie, które nazwał swoim rodzinnym miastem. - Jestem szczęśliwy, że to artystyczne wyróżnienie przychodzi do mnie u schyłku mojego długiego życia, ale w momencie szczytu twórczości kompozytorskiej - mówił Juliusz Łuciuk.
- Dziękuję Panu Bogu, że wartości chrześcijańskie przenikają moje kompozycje i utwory te niosą przesłanie estetyczne i etyczne dla drugiego człowieka - dodał.
Opowiadał także o licznych inspiracjach słowami Jana Pawła II. Przypomniał m.in. tekst jednego z najbardziej znanych swoich utworów, zaczerpnięty z przemówienia papieskiego: "O ziemio polska, ziemio trudna i doświadczona, bądź pozdrowiona". - W tych słowach papież wyraził całą swoją miłość do ojczyzny - podkreślał Juliusz Łuciuk.
Prosił także kard. Stanisława Dziwisz, by jego utwory mogły trafić do poświęconego Janowi Pawłowi II muzeum - w formie partytur oraz nagrań, odtwarzanych w poszczególnych salach ekspozycji.
Juliusz Łuciuk przyszedł na świat w 1926 roku w Brzeźnicy k. Radomska. Pierwszych nut uczył go ojciec, niegdyś organista na Jasnej Górze. Mistrzami jego młodości byli zaś kompozytor Stanisław Wiechowicz w krakowskiej Wyższej Szkole Muzycznej oraz muzykolog Zdzisław Jachimecki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Szlakiem wielu innych kompozytorów polskich pogłębiał studia pod okiem sławnej Nadii Boulanger w Paryżu. Chodził tam wówczas także na seminaria wybitnego kompozytora Oliviera Messiaena.
Po pierwszych awangardowych próbach kompozytorskich J. Łuciuk coraz mocniej zaczął nawiązywać do tradycji muzycznej. Jego twórczość jest bardzo różnorodna - od lirycznych pieśni solowych, przez utwory chóralne, po opery. W 2001 roku J. Łuciuk otrzymał od Ojca Świętego Jana Pawła II medal "Pro Ecclesiae et Pontifice".
Czytaj także: