Kard. João Bráz de Aviz, przewodniczący Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego odprawił Mszę św. w opactwie sióstr św. Benedykta w Staniątkach. Zakonnice obchodzą jubileusz 800-lecia.
- Przywożę wam pozdrowienie od papieża Franciszka. Wspólnie z nim chcemy wielu zmian w podejściu do instytutów życia konsekrowanego, które stale odwiedzamy na całym świecie. Chcemy być więcej z wami, uczyć się od was pokory, szukać wyciszenia -mówił kard. João Bráz de Aviz.
Hierarcha wskazał na Chrystusa na krzyżu i Maryję. - To w nich znajdujemy pocieszenie. Oni przeszli drogę pokory, uczmy się od nich - podkreślił kard. João Bráz de Aviz. Watykański kardynał nawiązał też bezpośrednio do jubileuszu 800-lecia opactwa w Staniątkach. - Wielkie karty historii są tutaj zapisane. To właśnie u was bije serce Polski, o które tak pięknie dbacie - mówił hierarcha.I dodał, że jest niezwykle wzruszony, że mógł tu przyjechać i mieszkać.
Kard. João Bráz de Aviz przewodniczył Mszy św. przy ołtarzu polowym, ustawionym obok kościoła na terenie opactwa. Do Staniątek przyjechał także wysłannik kard. Stanisława Dziwisza, bp Jan Zając. Eucharystii współprzewodniczył również bp Kazimierz Gurda, przewodniczący Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego KEP.
Na zakończenie liczni wierni przeszli w uroczystej procesji. Wielu z nich było ubranych w stroje krakowskie.
S. Stefania Polkowska, przełożona Opactwa Mniszek Benedyktynek w Staniątkach podziękowała wszystkim za przybycie na uroczystości jubileuszowe. Wśród gości byli parlamentarzyści ziemi krakowskiej, władze wojewódzkie i samorządowe, przedstawiciele różnych instytucji i organizacji, delegacje z pocztami sztandarowymi, m.in. szkół czy kolei. Przybyli duchowni z okolicznych parafii i księża salezjanie z ośrodka duszpasterskiego w Staniątkach. Wśród kapłanów był również o. Leon Knabit. Niedzielne uroczystości uświetniła orkiestra dęta z Kopali Soli w Wieliczce.
Popołudniu w Staniątkach miał miejsce jubileuszowy koncert.
Wydarzenia związane z jubileuszem odbywają się przez cały rok. Zainaugurowano je 7 lutego - w niedzielę przed uroczystością św. Scholastyki, siostry św. Benedykta. Mszy św. w staniąteckim opactwie przewodniczył wtedy ówczesny nuncjusz apostolski w Polsce, abp Celestino Migliore.
W październiku zorganizowana będzie sesja naukowa na Zamku Królewskim w Niepołomicach. Obchody jubileuszowe zakończą się 4 grudnia.
Patronat duchowny nad jubileuszem objął metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz a patronat honorowy - prezydent RP Andrzej Duda. Prezydent przesłał okolicznościowy list, a reprezentował go w Staniątkach osobisty kapelan ks. Zbigniew Kras. W związku z jubileuszem do sióstr i wiernych okolicznościowy adres przesłała także premier Beata Szydło. Odczytał go senator Zbigniew Cichoń. List z gratulacjami i życzeniami przesłał także wicepremier i minister kultury Piotr Gliński.
Prawdopodobną datą fundacji klasztoru mniszek w Staniątkach jest rok 1216. Ten najstarszy klasztor benedyktynek w Polsce ufundował Klemens Jaksa Gryfita dla swojej córki Wizenny. Jaksa wyposażył klasztor w całe swoje dziedzictwo, a więc w obszerne włości, z których obecnie nic już nie pozostało oprócz klasztornego ogrodu. Najprawdopodobniej już w średniowieczu przyjmowano tu dziewczęta na wychowanie, co dało początek szkole klasztornej.
Po drugiej wojnie światowej władze PRL skasowały szkołę, odebrały resztę posiadanej jeszcze ziemi i czasowo (1954-1956) przesiedliły zgromadzenie do klasztoru w Alwerni. Ani po powrocie sióstr, ani po zmianie ustroju szkoła nie została reaktywowana. Część dawnej ziemi klasztornej (bardzo małą) udało się odzyskać już w czasach III Rzeczypospolitej, ale została natychmiast sprzedana dla opłacenia najkonieczniejszych remontów w kościele. Zgromadzenie liczy 18 zakonnic.
Do naszych czasów bryła kościoła z XIII wieku prawie się z nie zmieniła. Świątynia jest najwcześniejszym w Polsce przykładem halowej, gotyckiej budowli sakralnej.
W klasztorze przechowywane są bogate zbiory sztuki i rzemiosła artystycznego.
Od XVII wieku cudowny wizerunek Matki Bożej obdarzany był licznymi przywilejami, a 21 września 1924 r. metropolita krakowski kard. Adam Stefan Sapieha na mocy dekretu Kapituły Watykańskiej ukoronował obraz koronami papieskimi.
Siostry żyją z pracy własnych rąk. Sprzedają m.in. swoje wyroby, np. różańce czy konfitury. Część z nich można było nabyć po uroczystościach.