Jedyną nowiną, jaką głosił JPII, był Chrystus

W liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II kard. Stanisław Dziwisz celebrował Mszę św. przy grobie Ojca Świętego. W Eucharystii wzięli udział m.in. uczestnicy Narodowej Pielgrzymki Polaków, którzy od kilku dni przebywają w Rzymie.

Mszę św. o godz. 7 rano koncelebrowało także kilku polskich kardynałów, arcybiskupów oraz biskupów (m.in. kard. Kazimierz Nycz, kard. Stanisław Ryłko, abp Konrad Krajewski, abp Józef Kowalczyk), kilkunastu kapłanów oraz kilkudziesięciu wiernych z Polski, Włoch oraz Stanów Zjednoczonych. Obecna była również szefowa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Beata Kempa.

Jak przypomniał metropolita krakowski, bazylika św. Piotra wybudowana została na grobie Księcia Apostołów, dlatego przebywając w niej wierni sięgają korzeni Kościoła. - A obok nas, w zasięgu ręki i wzroku, znajduje się grób świętego papieża, jakże nam bliskiego, który 38 lat temu, 22 października 1978 r., rozpoczynał swój długi pontyfikat, podczas którego wprowadził Kościół w trzecie tysiąclecie wiary chrześcijańskiej. To wtedy wypowiedział słowa, które naznaczyły jego papieską posługę: "Nie lękajcie się! Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi" - przypomniał kardynał.

W liturgiczne wspomnienie Ojca Świętego przypada fragment Ewangelii opowiadający o rozmowie, jaką zmartwychwstały Jezus odbył z Szymonem Piotrem na brzegu Jeziora Tyberiadzkiego. To właśnie wtedy Jezus zapytał Go o najważniejszą sprawę, zanim powierzył mu pasterską misję nad swoją owczarnią.

- Przedmiotem egzaminu była miłość - zdolność serca apostoła do miłości ukrzyżowanego i zmartwychwstałego Pana. To była i jest najważniejsza, rodząca się z wiary, cecha i postawa, zdolność i gotowość każdego podejmującego służbę Chrystusowi w Jego Kościele. (…) Wiemy z osobistych wypowiedzi Jana Pawła II, zarówno z początków jego pontyfikatu, jak i z jego schyłku, że treść rozmowy Jezusa z Szymonem Piotrem stanowiła stały punkt odniesienia do osobistej, codziennej rozmowy Papieża z Chrystusem - mówił metropolita.

Z jednej strony powtarzał on bowiem słowa Szymona Piotra w sanktuarium swego serca. - Z drugiej strony odpowiedzią była niezmordowana służba, jakiej się podejmował dzień po dniu, przez niemal 27 lat pontyfikatu. Odpowiedzią było papieskie nauczanie, poprzedzane godzinami studium, refleksji, twórczej pracy, której owocem były dokumenty, homilie, katechezy, przemówienia. Odpowiedzią były decyzje, konsultowane, przemyślane, podejmowane w ramach rządów jako sternik kierujący łodzią Kościoła. Odpowiedzią było przewodzenie modlitwie ludu Bożego, celebracje i nabożeństwa. Odpowiedzią były niezliczone spotkania oraz audiencje publiczne i prywatne, podróże apostolskie, podczas których docierał do najdalszych zakątków świata, wszędzie głosząc Dobrą Nowinę, umacniając wiarę, budząc nadzieję, zachęcając do prawdziwej miłości - opowiadał kard. Dziwisz dodając, że podczas swego pontyfikatu Jan Paweł II nigdy nie głosił swojej osobistej nowiny.

- Jedyną nowiną, jaką głosił, był Jezus Chrystus, Odkupiciel człowieka. On za Nim poszedł w młodości, oddał się Mu na służbę i pozostał wierny w tej służbie do ostatniego tchnienia. Odpowiedzią Jana Pawła II na Chrystusowe pytanie o miłość było więc także cierpienie, znoszone heroicznie, do końca, i ofiarowane za Kościół - podkreślił hierarcha.

Jak również zauważył, choć od śmierci Jana Pawła II mijają kolejne lata, a Kościół wciąż stawia czoło nowym wyzwaniom, to pamięć o świętym papieżu cały czas nam towarzyszy i pomaga odpowiadać na nowe sytuacje i potrzeby Kościoła.

- Pamięć o św. Janie Pawle II towarzyszy Kościołowi także podczas Nadzwyczajnego Jubileuszu i Roku Świętego Miłosierdzia. To on uwrażliwił Kościół na potrzebę szczególnego zwrócenia się do Boga "bogatego w miłosierdzie", aby w Jego Sercu szukać ratunku dla naszego niespokojnego świata - przypominał kardynał.

Warto dodać, że uczestnicy Narodowej Pielgrzymki pojechali do Rzymu m.in. po to, by podziękować papieżowi Franciszkowi za Światowe Dni Młodzieży, które w lipcu odbyły się w Krakowie. Za te niezapomniane dni dziękowali dziś również inicjatorowi ŚDM, św. Janowi Pawłowi II, modląc się przy jego grobie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..