• facebook
 • rss
 • Drugi pogrzeb Lecha i Marii Kaczyńskich

  Bogdan Gancarz Bogdan Gancarz

  dodane 18.11.2016 10:44

  Dzisiaj wieczorem w podziemiach katedry wawelskiej odbędzie się ponowny pochówek szczątków pary prezydenckiej. Spoczną w nowym sarkofagu z marmuru karraryjskiego.

  Został on wykonany w ekspresowym tempie i zmontowany w nocy z 16 na 17 listopada w przedsionku krypty pod katedralną Wieżą Srebrnych Dzwonów.

  - Prace trwały od 19.30 do 4.00 rano. Było to duże wyzwanie dla 16-osobowej ekipy montażowej. Marmurowe płyty musieli wnosić do krypty ręcznie - powiedział dziennikarzom rano 17 listopada ks. Zdzisław Sochacki, proboszcz katedry wawelskiej.

  Szczątki Lecha i Marii Kaczyńskich zostały ekshumowane w nocy z 14 na 15 listopada na polecenie Prokuratury Krajowej, prowadzącej śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej z 2010 r. Eksperci orzekli, że sarkofag z miodowego onyksu, w którym były umieszczone trumny, z powodów technicznych nie będzie mógł być już użyty do ponownego pochówku.

  Potwierdził to proboszcz katedry wawelskiej.

  - Konstrukcja sarkofagu nie przewidywała jego ponownego otwierania - powiedział dziennikarzom ks. Sochacki.

  Okazało się jednak, że pochodzącego z Turcji onyksu nie można już kupić w takim samym odcieniu kolorystycznym, projektantka Marta Witosławska - za sugestią rodziny pary prezydenckiej - zdecydowała się więc na wybranie białego marmuru z Carrary.

  Nowy sarkofag, zaprojektowany przez nią przy współpracy rzeźbiarza Marka Moderaua, jest nieco mniejszy niż poprzedni. Odsunięto go również nieco od ściany, by nie zbierała się na nim wilgoć. Na przedniej płycie wyryto imiona i nazwiska zmarłych, na lewej płycie bocznej - godło Rzeczypospolitej Polskiej, na prawej zaś - krzyż oraz daty urodzin i śmierci pary prezydenckiej. Na płycie górnej widniej duży krzyż.

  Pogrzeb pary prezydenckiej rozpocznie się dziś o godz. 19 w krypcie św. Leonarda w podziemiach katedry wawelskiej.

  - Trumny zostaną wniesione do krypty ok. godz. 18.45. Kard. Stanisław Dziwisz odprawi tam Mszę św. za dusze zmarłych. Uroczystość będzie miała charakter prywatny. Obecnych będzie jedynie kilkadziesiąt osób, w tym najbliższa rodzina Lecha i Marii Kaczyńskich, prezydent Andrzej Duda z żoną i premier Beata Szydło. Trumny zostaną pochowane w asyście wojskowej. Uroczystość zakończy modlitwa przy grobie pary prezydenckiej - poinformował ks. Sochacki.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół