• facebook
 • rss
 • Muzyczne wsparcie dla Kresów

  Łukasz Kaczyński

  dodane 11.01.2017 09:53

  10 stycznia wieczorem w bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie odbył się koncert charytatywny na rzecz Polaków mieszkających na Kresach.

  Z repertuarem kolędowym wystąpiła Beata Rybotycka, której towarzyszyli krakowscy studenci pod kierunkiem Konrada Mastyły oraz schola dziecięca z parafii św. Stanisława Kostki na Dębnikach. W świątyni w niezwykle pięknych aranżach zabrzmiały m.in. "O, gwiazdo betlejemska", "Have Yourself a Merry Little Christmas" czy "Złota Jerozolima".

  Wtorkowy wieczór kolęd stanowił jeden z elementów trwającej do 13 stycznia akcji "Rodacy - Bohaterom". Już po raz 10. podjęli ją studenci Akademii "Ignatianum", by pomóc Polakom mieszkającym na Kresach - dziękując im za ich bezinteresowną walkę o wolność Polski przed laty i za opiekę nad polskimi miejscami pamięci na tych terenach. Osoby mieszkające na Litwie, Białorusi, Ukrainie i Mołdawii otrzymują paczki oraz kartki świąteczne. - To właśnie z tych kartek cieszą się najbardziej. Jest to dla nich symbol pamięci Polaków. Pomyśleliśmy więc, że podczas okresu świątecznego przygotujemy taki koncert, który chcemy nagrać i przekazać im także razem z darami, które zbieramy - powiedziała Justyna Kulczycka, współorganizatorka inicjatywy. Jak dodała, przy okazji kolędowania przewidziano także zbiórkę pieniędzy na potrzeby akcji.

  Przybyli na występ do bazyliki ojców jezuitów podkreślali, że warto takim sposobem wyrazić solidarność z Polakami, którzy mieszkają obecnie poza ojczyzną - często w biedzie i trudnych warunkach. - Czujemy się tutaj jak rodzina, która pamięta i chce wspomóc rodzinę za granicami kraju. Taki przekaz, poza wsparciem finansowym, swoją obecnością tutaj chciałabym wysłać Polakom z Kresów - mówiła pani Dorota z Krakowa.

  Tomasz Konturek, koordynator akcji w Małopolsce, poinformował, że do tej pory z darów ofiarodawców udało się już przygotować ponad 100 paczek. - Każdą ilość na pewno uda nam się przetransportować do naszych rodaków za granicą. Nadal więc czekamy na hojność ludzi dobrej woli - zachęcał. Dodał także, że część paczek trafiła już do adresatów, natomiast pozostałe zostaną im przekazane do końca stycznia.

  Dary w postaci artykułów chemii gospodarczej i artykułów żywnościowych o przedłużonej dacie ważności można przynosić do gmachu Akademii "Ignatianum" (ul. Kopernika 26, szatnia w podziemiach) jeszcze 11, 12 i 13 stycznia od godz. 8 do 19. Jednocześnie można dokonywać wpłat na konto Stowarzyszenia "Odra-Niemen". Na nim do końca kwietnia gromadzone będą pieniądze na wsparcie finansowe kombatantów i polskich środowisk w zakresie pomocy medycznej i sanatoryjnej, transport paczek na Kresy oraz renowację miejsc pamięci.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół