• facebook
 • rss
 • Bałwan gigant na Orawie

  Jan Głąbiński

  dodane 13.02.2017 21:26

  Wyrósł na ponad 13 metrów, ma 28 cm obwodu przy podstawie. Powstawał przez 6 dni. Wspomoże leczenie chorej dziewczynki z Zubrzycy Dolnej.

  Niecodzienna figura ze śniegu i lodu stanęła w Zubrzycy Dolnej, a inicjatorem jej powstania była grupa orawskich górali, m.in. druhów z Ochotniczej Straży Pożarnej. - Jakoś tak spontanicznie wpadliśmy na ten pomysł. Akurat trwały ferie, mieliśmy trochę wolnego, a i dzieci nasze wraz z żonami zachęcały nas do pracy - śmieją się górale, z którymi rozmawialiśmy przy ogromnym bałwanie.

  Kiedy już figura była gotowa, strażacy przyjechali swoim wozem i polali bałwana specjalnym płynem, aby tak szybko nie stopniał. - Pogodę mamy na zamówienie, bo w nocy przymrozki, a więc bałwan będzie długo cieszył nasze oczy - mówią z dumą mieszkańcy Zubrzycy.

  Olbrzyma, który został nawet bardzo ładnie przystrojony, przyjeżdżają oglądać nie tylko mieszkańcy, ale i liczni turyści, zaglądają także dziennikarze z różnych redakcji.

  Śniegowi rzeźbiarze wpadli jeszcze na jeden świetny pomysł, aby poddać własność giganta licytacji na cel charytatywny chorej dziewczynki z ich miejscowości.

  Agatka Kulak urodziła się 24 lipca 2009 roku i mieszka w Zubrzycy Dolnej. Jest niezwykle energicznym i wesołym dzieckiem. Potrzebuje jednak pomocy, aby mogła normalnie funkcjonować. Agatka choruje bowiem na przepuklinę kręgosłupa, wodogłowie, obustronne przetoki moczowo-skórne i stopy końsko-szpotawe. Leczenie tych schorzeń jest kosztowne i długotrwałe. Potrzeba pieniędzy na kosztowne operacje i rehabilitacje.

  Zwycięzca aukcji zostanie honorowym właścicielem bałwana oraz otrzyma unikatową statuetkę posiadacza Największego Bałwana w Polsce i Europie w 2017 roku!

  Warto wspomnieć, że góralom z Orawy udało się pobić dotychczasowy rekord bałwana giganta, który wynosił 12,5 m.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół