• facebook
 • rss
 • Lata budowania, łączenia i godzenia

  mk

  dodane 17.02.2017 18:25

  Ks. Jan Pasierbek, wieloletni duszpasterz prawników, otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

  Prezydent Andrzej Duda przyznał odznaczenie krakowskiemu kapłanowi na prośbę środowiska prawniczego, z którym od przeszło 30 lat jest związany ks. prał. dr Jan Pasierbek. Od 1985 roku zajmował się on bowiem duszpasterstwem prawników - najpierw krakowskich (do 2005 roku), a przez kolejnych 9 lat na poziomie ogólnokrajowym. Obecnie jest na "aktywnej emeryturze".

  - To były lata pracy na rzecz budowania, konsolidowania tego środowiska, łączenia różnych grup, opinii, interesów. Zatem ta działalność miała też charakter działalności społecznej, a wręcz publicznej, jako że to środowisko pełni szczególną rolę w wymiarze państwowym - mówił Wojciech Kolarski z Kancelarii Prezydenta RP, który 17 lutego wziął udział w uroczystym odznaczeniu Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski ks. Pasierbka.

  - Ten krzyż "Polonia Restituta" będzie mi zawsze przypominał, jak wielkie i ważne są wartości ojczyźniane, jak wielką wartością jest wolność - zapewniał z kolei sam odznaczony. Podkreślał, że także forma odznaczenia, kształt krzyża są dla niego, jako dla kapłana, bardzo ważne. - Krzyż umacniał i umacnia ludzkie serca, zawsze wskazywał drogę do Boga - dodał.

  Ks. Pasierbek pochodzi z Pietrzykowic. Pracuje jako sędzia w krakowskim Sądzie Metropolitalnym. Jest również penitencjarzem bazyliki Mariackiej. Pełniąc funkcję krajowego duszpasterza prawników, organizuje dla nich doroczne rekolekcje, dni skupienia i pielgrzymkę na Jasną Górę. Brał udział w powstaniu Stowarzyszenia "Ars Legis", któremu patronuje św. Ivo Helory, i powołaniu rady duszpasterskiej złożonej z prawników. W 2010 r. został odznaczony przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Złotym Krzyżem Zasługi.

  "W duszpasterstwie prawników trzeba przypominać, że czasem sprawiedliwość, choć jest zgodna z przepisami prawa, może okazać się największą niesprawiedliwością. Dlatego trzeba rozpatrywać ją w kontekście miłości do człowieka" - mówił w 2010 roku o swojej pracy duszpasterskiej ks. Pasierbek.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół