Nowa w archidiecezji krakowskiej - choć mająca w Kościele wielowiekową tradycję - forma duchowego przeżycia Wielkiego Postu rozpocznie się od Mszy św. w środę popielcową.
Tego dnia metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski będzie przewodniczył Eucharystii w katedrze na Wawelu o 16.30. To właśnie katedra stanie się pierwszym kościołem stacyjnym naszej archidiecezji.
Na czym polega idea kościołów stacyjnych? Począwszy od pierwszych wieków chrześcijaństwa aż do niewoli awiniońskiej w Wielkim Poście papież spotykał się z wiernymi, codziennie udając się do innej z rzymskich świątyń. Kiedy papieże przebywali poza Rzymem, tradycja ta zanikła. Wrócił do niej dopiero Jan Paweł II w 1979 roku. W Polsce ta forma praktykowana jest już w Łodzi i Warszawie, w tym roku mają dołączyć diecezja krakowska i poznańska.
Przez cały Wielki Post (z wyjątkiem niedziel i Wielkiego Tygodnia) o 19.30 w kolejnych kościołach Krakowa odprawiane będą Msze św. Przewodniczył im będzie za każdym razem jeden z biskupów, a zebrana podczas Mszy św. składka będzie przeznaczona na konkretne dzieła charytatywne w Parafii. Ostatnim kościołem stacyjnym będzie kościół św. Floriana, w którym Mszę św. w sobotę przed Niedzielą Palmową odprawi kard. Stanisław Dziwisz.
- Jako świątynie stacyjne zostały wybrane w Krakowie kościoły zarówno o dawnej metryce (przede wszystkim wawelska katedra, ale także Świętego Krzyża, Świętej Katarzyny czy Najświętszego Salwatora), jak i kościoły nowsze - posiadające istotne znaczenie na pastoralnej mapie dzisiejszego Krakowa - mówi bp Grzegorz Ryś, który przygotował listę krakowskich kościołów stacyjnych. Zaznacza, że "sieć stacyjna" pokrywa całe miasto i żaden z wybranych kościołów nie jest przypadkowy.
- O tym, że w konkretnym dniu liturgia odbywa się właśnie w nim zadecydowały różne powody: albo analogia do rzymskiego pierwowzoru (np. Kościół Mariacki jako odpowiednik Bazyliki Santa Maria Maggiore), albo związek z czytaniami liturgicznymi (Bazylika Bożego Miłosierdzia z racji na Ewangelię o sądzie z uczynków miłosierdzia), albo względy topograficzne (kościół św. Anny w nawiązaniu do Ewangelii o uzdrowieniu przy sadzawce Betesda) - tłumaczy bp Grzegorz Ryś.
Pełną listę kościołów stacyjnych zamieszczamy na kolejnej stronie.