• facebook
 • rss
 • Żegnali człowieka wiary i czynu

  Bogdan Gancarz Bogdan Gancarz

  dodane 31.03.2017 15:50

  Prof. Piotr Małoszewski, wybitny uczony, działacz katolicki i polonijny, zwierzchnik zakonu bożogrobców spoczął dziś w Alei Zasłużonych krakowskiego cmentarza Rakowickiego. Mszy św. przy trumnie zmarłego przewodniczył w kościele Mariackim kard. Kazimierz Nycz, Wielki Przeor polskich bożogrobców.

  Mszę koncelebrowało wraz z nim kilkudziesięciu kapłanów m.in. bp Jan Zając, delegat metropolity krakowskiego, bp Jan Piotrowski z Kielc, z diecezji gdzie znajduje się bazylika Grobu Bożego w Miechowie - siedziba polskich bożogrobców, bp Wiesław Lechowicz z Tarnowa, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, bp Ryszard Karpiński z Lublina, ks. dr Dariusz Raś, archiprezbiter Mariacki.

  - Stajemy przy trumnie Pana Profesora, by w tej Eucharystii która jest dziękczynieniem, dziękować Panu Bogu za jego owocne życie. Życie profesora, naukowca, ojca rodziny, które poświęcał dla Polonii w Niemczech, dla zakonu bożogrobców którego polskim zwierzchnikiem był przez ostatnie kilka tygodni życia. Módlmy się za nas abyśmy potrafili wokół tej trumny zjednoczyć się w modlitwie i uczyć się z życia śp Piotra tych postaw którymi on się odznaczał wtedy, kiedy był razem z nami - powiedział kard. Nycz.

  Przy trumnie otoczonej asystą wojskową obok rodziny zmarłego 21 marca w Monahium profeora skupili się również licznie jego konfratrzy z polskiej gałęzi Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie, zwanego potocznie zakonem bożogrobców oraz m.in. marszałek Senatu Stanisław Karczewski, min. Adam Kwiatkowski z Kancelarii Prezydenta RP i prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek.

  - Żegnamy człowieka wiary i czynu, żarliwego patriotę, znakomitego uczonego a także godnego ambasadora polskości na obczyźnie - napisał prezydent RP Andrzej Duda w liście odczytanym przez ministra Kwiatkowskiego.

  Listy nadesłali również abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski i przedstawiciel Konferencji Episkopatu Polski. Prof. Małoszewskiego wspominali m.in. bp Lechowicz i marszałek Karczewski.

  - Bolał widząc różne tendencje w świecie współczesnym, które dostrzegają w Bogu nie sprzymierzeńca lecz wroga człowieka. Mówił: „ostry duch sekularyzacji zachodniej, odcięcie się Europy od wartości chrześcijańskich i wiara w złotego cielca wywiera dzisiaj niestety swoje piętno i zgubny wpływ na człowieka i społeczeństwa”. Jego uroczystość pogrzebową przeżywamy z wiarą, że dostąpi tego życia w które wierzył i do którego źródła przystępował wielokrotnie - powiedział bp Lechowicz.

  Dobrym znajomym zmarłego profesora był również dr Jarosław Szarek, prezes IPN.

  - Znaliśmy się od wielu lat. Charakteryzowało go wielkie oddanie sprawom Polakom mieszkających w Niemczech. Szedł drogą ks. Bolesława Domańskiego, legendarnego przedwojennego przywódcy Polonii niemieckiej. Wydaje mi się, że sformułowane przez owego księdza 5 Prawd Polaków: „Jesteśmy Polakami, Polak Polakowi bratem!, Wiara Ojców naszych jest wiarą naszych dzieci, Co dzień Polak Narodowi służy, Polska Matką naszą - nie wolno mówić o Matce źle!” przyjmował za swoje również prof. Małoszewski. Zawsze podkreślał, że polskość jest nierozerwalnie związana z katolicyzmem, szczególnie na emigracji - powiedział krakowskiemu GN prezes IPN.

  Czytaj także:

  Pożegnanie zwierzchnika polskich bożogrobców

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół