• facebook
 • rss
 • Jubileuszowa nagroda dla biskupa Rysia

  Bogdan Gancarz Bogdan Gancarz

  dodane 04.04.2017 18:45

  Biskupa i historyka uhonorowano dziś prestiżową Nagrodą im. Klemensa Bąkowskiego przyznawaną przez Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Krakowa.

  Uroczystość odbyła się w auli Polskiej Akademii Umiejętności w trakcie Walnego Zebrania TMHiZK, związanego z jubileuszem 120-lecia powstania tego zasłużonego stowarzyszenia.

  - Ci, którzy wówczas je utworzyli m. in. Stanisław Wyspiański i profesorowie: Stanisław Estreicher i Władysław Łuszczkiewicz, Stanisław Tomkowicz, budowali kulturę odpowiedzialności za to niezwykłe miasto i za jego dziedzictwo - powiedział prof. Jacek Purchla, prezes TMHiZK.

  Nagroda im. Bąkowskiego jest przyznawana od 1995 r. za zasługi naukowe i działania na rzecz Krakowa.

  Jej patron, Klemens Bąkowski (1860-1938), był adwokatem, współzałożycielem TMHiZK, któremu zapisał w testamencie Kamienicę Krauzowską przy ul. św. Jana 12. Był autorem licznych publikacji poświęconych przeszłości Krakowa.

  Bp Grzegorz Ryś, biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej, tegoroczny laureat nagrody, jest cenionym historykiem Kościoła w średniowieczu, kierownikiem Katedry Historii Starożytnej i Średniowiecznej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II. Napisał m.in. książki: "Pobożność ludowa na ziemiach polskich w średniowieczu", "Jan Hus wobec kryzysu Kościoła doby Wielkiej Schizmy" i "Jeden, Święty, Powszechny, Apostolski. Spotkania z historia Kościoła".

  - Bp Ryś jest nie tylko duchownym, lecz także cenionym uczonym i strażnikiem dziedzictwa, następcą tutejszych wybitnych historyków Kościoła m.in. ks. prof. Bolesława Przybyszewskiego, który był pierwszym laureatem Nagrody im. Bąkowskiego. Godna podkreślenia jest szczególnie jego praca jako dyrektora Archiwum Kapituły Katedralnej w latach 2004-2007, kustosza bezcennego zbioru dokumentów, związanego z ponad tysiącletnią historia Kościoła w Polsce i państwa polskiego. Skutecznie wówczas wydobył ten niezwykły zasób dziedzictwa materialnego i niematerialnego z niepamięci krakowian - powiedział prof. Purchla.

  - Czas dyrektorowania w archiwum na Wawelu był dla mnie niezwykły. Były tam momenty radosne, gdy można było widzieć choćby konserwację średniowiecznego Brewiarza opatowickiego, czy np XV-wiecznego rękopisu "Ordo coronandi regem Poloniae" z czasów króla Władysława Warneńczyka, określającego rytuał koronacyjny monarchów polskich. Niekiedy z tej radości biegałem wokół stołu w kapitularzu wawelskim i nikt nie był mnie w stanie zatrzymać. Traktuję tę nagrodę jako uhonorowanie całego zespołu archiwum kapitulnego - powiedział bp Ryś.

  W trakcie Walnego Zebrania honorowe członkostwo Towarzystwa przyznano jego wieloletniemu prezesowi prof. Jerzemu Wyrozumskiemu, historykowi średniowiecza.

  Prezydent Krakowa wręczył również 5 członkom towarzystwa: prof. Piotrowi Doboszowi, Oldze Dybie, dr. Kamili Follprecht, prof. Ewie Przyboś-Razowskiej i prof. Markowi Zgórniakowi odznaczenia "Honoris Gratia", przyznawane za zasługi dla Krakowa. Ogłosił również, iż decyzją kapituły postanowiono przyznać towarzystwu z okazji jego jubileuszu srebrny medal "Cracoviae Merenti".

  - Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Krakowa wraz z innymi powstałymi wówczas stowarzyszeniami działającymi na różnych polach, prowadziło pracę u podstaw, miało krzewić polskość i dbać o nią. Kiedy Polska odrodziła się w 1918 r., większość społeczeństwa m.in. dzięki takim stowarzyszeniom była na to przygotowana - powiedział prof. Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół