• facebook
 • rss
 • 21 głosów zamiast 6

  mk, xkg

  dodane 04.04.2017 11:58

  Parafia św. Marcina w Podwilku wzbogaciła się o nowe organy. Na Podhale przyjechały z Niemiec.

  - Organy znajdujące się w świątyni od wieków świadczyły o prestiżu danej parafii. Dlatego posiadanie dobrego instrumentu należało do ambicji naszego kościoła - mówi ks. Kazimierz Gunia, proboszcz parafii św. Marcina w Podwilku.

  Nowe organy, wybudowane w 1957 r. przez firmę Gerhard Schmid, dla kościoła ewangelickiego w miejscowości Schwarzenbruck (Niemcy) i posiadające 21 głosów (1300 piszczałek) zastąpiły poprzedni instrument, który dysponował zaledwie 6 głosami. Mają dwie klawiatury ręczne i jedną nożną.

  W nowym miejscu zamontował je organmistrz Andrzej Guziak, mający na swoim koncie kilkadziesiąt podobnych prac w całej Polsce. W naszym regionie przenosił on organy dla kościołów w Zakopanem (Miłosierdzia Bożego, Matki Bożej Fatimskiej, Jana Ewangelisty) oraz parafii w Kluszkowcach, Gronkowie i Borze. Organy w Niemczech zostały zdemontowane wspólnie z wyspecjalizowaną w tego typu pracach firmą Mariana Majchra. Obie firmy od kilkunastu lat ściśle ze sobą współpracują.

  Przed montażem instrument poddano dokładnemu przeglądowi i przeprowadzono niezbędne naprawy - wymieniono skórzane pokrycia 66 sterujących membran registrów oraz 6 miechów utrzymujących ciśnienie powietrza wewnątrz organów. Ponadto remontowi poddano stół gry, wymieniono nakłady klawiatur ręcznych, odnowiono klawiaturę nożną i wykonano nową ławkę z regulacją wysokości. Gruntownie odrestaurowano piszczałki frontowe i pozłocono ozdobne elementy znajdujące się nad nimi.

  Remont nie ominął również szafy organowej, w której wymieniono i pomalowano płyciny będące imitacją dębu, aby dostosować je wyglądem do wystroju wnętrza kościoła. Szafę wzbogacono również o ozdobne gzymsy nad piszczałkami. Wykonano także nowy podest pod ławkę. Konieczne było też wykonanie nowego zadaszenia i dorobienie bocznych wejść wraz z obudową. Prace te wykonała miejscowa firma Józefa Knechty z synami Piotrem i Marcinem, którzy od lat związani są z tutejszym kościołem.

  Po odebraniu instrumentu przez Archidiecezjalną Komisję Muzyki Kościelnej organy pobłogosławił 2 kwietnia kard. Stanisław Dziwisz. Tego samego dnia emerytowany metropolita krakowski poświęcił także dzwony do kościoła w Podwilku.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół