• facebook
 • rss
 • Zmarł profesor Jerzy Vetulani. Miał 81 lat

  baja

  |

  PAP

  dodane 07.04.2017 08:45

  W wieku 81 lat zmarł profesor Jerzy Vetulani. Znany krakowski neurobiolog od ponad miesiąca przebywał w szpitalu, gdzie trafił po potrąceniu przez samochód - poinformował w piątek Urząd Miasta Krakowa.

  Do wypadku doszło 2 marca. Prof. Vetulani został potrącony przez samochód, gdy przechodził przez przejście dla pieszych na ulicy Balickiej w rejonie skrzyżowania z ul. Zielony Most. Naukowiec wracał do domu z Instytutu Farmakologii PAN.

  W wyniku wypadku profesor odniósł bardzo poważne obrażenia. Został natychmiast przetransportowany do jednego z krakowskich szpitali. Tam został wprowadzony w stan śpiączki farmakologicznej.

  Jerzy Vetulani urodził się w 1936 r. w Krakowie. Był psychofarmakologiem, neurobiologiem, biochemikiem, profesorem nauk przyrodniczych i członkiem Polskiej Akademii Nauk oraz Polskiej Akademii Umiejętności. Był autorem kilkuset prac badawczych, w tym współtwórcą hipotezy beta down-regulacji jako mechanizmu działania leków przeciwdepresyjnych.

  Został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Otrzymał również tytuły doktora honoris causa Uniwersytetu Medycznego w Łodzi i Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Był członkiem honorowym Indian Academy of Neurosciences i Oxford Neurological Society.

  Vetulani był także jednym ze współtwórców legendarnej Piwnicy pod Baranami. W 2002 r. startował w wyborach na prezydenta miasta Krakowa. Był powszechnie lubiany wśród studentów, m.in. za otwartość i duże poczucie humoru.

  Prof. Vetulani był ateistą, o czym mówił wprost. Nigdy jednak nie walczył z religią, a jednym z ostatnich dowodów na jego otwartość była doskonała rozmowa z ks. dr. Grzegorzem Strzelczykiem, wydana w formie książki - "Ćwiczenia duszy, rozciąganie mózgu". Interlokutorzy skwitowali ją z humorem - ks. Strzelczyk zapowiedział, że gdy już się spotkają „po drugiej stronie”, nie będzie sobie mógł odmówić drobnej złośliwości: „A nie mówiłem?”, a prof. Vetulani przyznał, że to przewaga ludzi religijnych. „Bo jeśli okaże się, że to my - ateiści - mamy rację, ja już nie będę mógł się cieszyć, że moja intuicja była lepsza” - żałował.

  Teraz już prof. Vetulani wszystko wie.

  Naszą recenzję książki można przeczytać TUTAJ.

  «« | « | 1 | » | »»

  TAGI: NAUKA, PAP, VETULANI, ZGON

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół