• facebook
 • rss
 • Uchodźczy grób Pański u pijarów

  Bogdan Gancarz Bogdan Gancarz

  dodane 13.04.2017 14:05

  Tegoroczny grób Pański w krakowskim kościele pijarów ma bardzo oryginalną i poruszającą aranżację plastyczną. Odnosi się do dramatycznej sytuacji uchodźców z Bliskiego Wschodu.

  W pijarskiej krypcie w powietrzu unoszą się chaotycznie bezgłowe manekiny w ubraniach, tobołki, zabawki, plecaki, na schodach leżą buciki, garnuszki, okulary. W środku monstrancja. Instalacja symbolizuje tragedię uchodźców z Bliskiego Wschodu, którzy - uciekając ze stref konfliktu - opłacali się gangom przemytniczym i bardzo często w drodze do Europy ginęli w morskich odmętach. Ma przy tym również sens teologiczny.

  - Na tragedię uchodźców spojrzałem okiem chrześcijańskim. Chrystus umęczony, razem z nimi zawieszony w ciemnej morskiej otchłani, pomiędzy swoimi umęczonymi grzechami i cierpieniem umiłowanymi dziećmi, czeka na dzień zmartwychwstania i triumfu nad śmiercią, grzechem i cierpieniem. Zwiastunem tego jest delikatne, wyłaniające się znad tafli ciemnego morza poranne światło nadchodzącego dnia zmartwychwstania. To znak nadziei na zmartwychwstanie wszystkich ludzi, zarówno tych, których niedawno pochłonęły morskie głębiny jak i tych którzy wpadli w otchłań grzechu - objaśnił dziś zamysł swojego dzieła Jakub Zawadziński, 21-letni zwycięzca tegorocznego konkursu na grób Pański.

  Grób Pański w krypcie kościoła przy ul. Pijarskiej już po raz 7. jest aranżowany w rezultacie konkursu plastycznego. W jego jury zasiadają wybitni artyści plastycy, m.in. prof. Adam Brincken i prof. Stanisław Rodziński oraz ks. dr Józef Andrzej Nowobilski, dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego w Krakowie. - Daje to gwarancję, że przesłanie teologiczne będzie się łączyć z wysokimi walorami sztuki plastycznej - powiedział o. Mieczysław Rolka SP, rektor kościoła pw. Przemienienia Pańskiego. - Grób Pański w krypcie naszego kościoła przy ul. Pijarskiej 2 będzie można nawiedzać od Wielkiego Piątku do Poniedziałku Wielkanocnego - poinformował o. Rolka.

  Krypta będzie otwarta: 14 kwietnia od godz. 17 do 24, 15 kwietnia - od godz. 7 do 19 i od godz. 20 do 22, 16 kwietnia - od godz. 9.30 do 18.30, 17 kwietnia - od godz. 9.30 do 18.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  • Gość
   18.04.2017 06:16
   Ohydna poprawność polityczna i wazeliniarstwo...wobec papieża, który lubi te klimaty
  • Gość
   18.04.2017 12:24
   Ciekawe, ile ludzi przyszło tam w tych dniach dla Pana Jezusa, a ile na wystawę.
  • To jest profanacja
   18.04.2017 13:06
   niepojęta profanacja Najświętszego Sakramentu! gdzie jest bp miejsca? gdzie kardynał Dziwisz? Za ten czyn cały ten klasztor powinien zostać rozwiązany i poddany kontroli! pogaństwo wkradło się do kościoła i zrobiło wystawę. GRÓB PAŃSKI to nie wystawa/performance/event, to miejsce adoracji kultu i modlitwy! przecież modlić w takim otoczeniu nie da się! oszaleli ci ojcowie?!
  • Gość
   19.04.2017 14:25
   Nachalna propaganda trwa...gdy tymczasem apostoł Jan pisze o przyjmowaniu do domu ludzi obcej wiary: 2 list Jana , wersety 10 Jeśli ktoś przychodzi do was
   i tej nauki nie przynosi,
   nie przyjmujcie go do domu
   i nie pozdrawiajcie go,
   11 albowiem kto go pozdrawia,
   staje się współuczestnikiem jego złych czynów.
  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół