• facebook
 • rss
 • Trzy dary Odnowy

  mk

  dodane 18.06.2017 00:05

  Z godziny na godzinę coraz więcej osób gromadziło się w kościele MB Częstochowskiej na nowohuckim osiedlu Szklane Domy, by świętować złoty jubileusz Odnowy Charyzmatycznej w Kościele.

  Spotkanie, które 17 czerwca zgromadziło przedstawicieli wielu różnych wspólnot z archidiecezji krakowskiej, rozpoczęło się już rano od modlitwy do Ducha Świętego i świadectw tych, którzy 50-lecie odnowy świętowali wraz z papieżem Franciszkiem. Główne obchody jubileuszu odbyły się bowiem na przełomie maja i czerwca w Rzymie.

  Przypominając słowa Ojca Świętego, uczestnicy włoskich uroczystości mówili m.in. o doświadczeniu jedności między różnymi wyznaniami chrześcijańskimi.

  - Szczególnie w drugim dniu, kiedy Duch Święty już nas rozgrzał, była jedność modlitwy, wielbienia, cieszenia się, radości, pękały wszystkie bariery - opowiadała Zosia ze wspólnoty "Krzew winny".

  Jak dodała, ważny był dla niej zwłaszcza fragment papieskiego przemówienia, w którym zostało podkreślone, że Bóg wzywa do jedności "nie po to, żebyśmy się dobrze czuli w swoich grupkach i wspólnotach, ale po to, żebyśmy wychodzili z misją do innych, żebyśmy światu nieśli radosną nowinę, że Jezus jest Panem, że Ojciec kocha nas wszystkich - każdego człowieka - i że pokój jest możliwy".

  W tym roku wszystkie ruchy i wspólnoty, związane z odnową Kościoła po Soborze Watykańskim II, świętują złoty jubileusz.

  50 lat temu, w 1967 roku, uczestniczący w rekolekcjach wykładowcy i studenci Uniwersytetu Duquesne w Pittsburgu doświadczyli podczas modlitwy wylania Ducha Świętego. Właśnie to wydarzenie zostało później uznane, za początek Odnowy Charyzmatycznej w Kościele katolickim.

  W trakcie krakowskich obchodów jubileuszu kilka konferencji wygłosił bp Grzegorz Ryś. Podczas jednej z nich, zastanawiając się, na czym polega dar Odnowy w Duchu Świętym dla Kościoła, mówił: - Cała różnorodność darów jest dla dwóch motywów - jedności i misji.

  Nawiązał także do nauczania Ojca Świętego. - Z bogactwa darów Ducha Świętego Franciszek wymienia trzy - chrzest w Duchu Świętym, uwielbienie i dzieła miłosierdzia - mówił bp Ryś. - Te trzy dary sprawiają, że przestajemy się skupiać na sobie. Ale Franciszek podkreśla potrzebę wszystkich tych darów. Razem - wyjaśniał.

  Popołudniową i wieczorną część jubileuszowego spotkania wypełniła modlitwa - przeproszenia ("za niewierność wobec łaski Pięćdziesiątnicy"), uwielbienia i prośby o nowe wylanie Ducha Świętego. Wieczornej Mszy św., w czasie której kościół na Szklanych Domach był już pełny, przewodniczył bp Grzegorz Ryś.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  • efat
   19.06.2017 13:59
   Mówienie o „posoborowych ruchach odnowy Kościoła” w dzisiejszym świecie zakrawa na kpinę. O jakiej ODNOWIE mówimy? Przecież Kościoła w Europie zachodniej już prawie nie ma. W Polsce jeszcze jest, ale zaraz się przekonamy ile w tym jest tylko fasady. Potrzebujemy powrotu do korzeni. Powrotu do Tradycji. Do prawdziwej, czystej nauki.
  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół