• facebook
 • rss
 • Święty patrzący dalej

  łk

  dodane 17.06.2017 21:34

  O tym, w jaki sposób dostrzegać obraz dziecka Bożego w zniekształconym obliczu bliźniego, mówił podczas Mszy św. odpustowej w Sanktuarium "Ecce Homo" kard. Stanisław Dziwisz.

  W wygłoszonej homilii metropolita senior archidiecezji krakowskiej wskazał, że w liturgiczne wspomnienie św. Brata Alberta trzeba w sposób szczególny dziękować za dar jego życia, służby i świętości.

  Zaznaczył, że życie świętego oraz żarliwa wiara i heroiczna miłość bliźniego powinna uczyć wiernych, że słowo Boże potrafi uczynić człowieka skutecznym i dobrym narzędziem w rękach Boga.

  - On potrzebuje naszych stóp, rąk i ust, ale przede wszystkim potrzebuje naszego serca, aby Dobra Nowina o Jego miłości była przyjmowana przez kolejne pokolenia ludzi, i by z kolei wyzwalała w nich odruchy dobra i miłości, braterstwa i solidarności - powiedział.

  Odnosząc się do Ewangelii, w której Jezus mówi młodzieńcowi o tym, że ma rozdać cały swój majątek, kardynał zaznaczył, że płynąca z niej nauka stale ma formować uczniów Chrystusa.

  - Wszyscy jesteśmy wezwani do duchowego ubóstwa, by naszym jedynym prawdziwym skarbem był Jezus Chrystus i Jego królestwo. To On powinien zajmować przysługujące Mu miejsce w naszym sercu, a wraz z nim głodni, spragnieni, wędrowcy, chorzy i pozbawieni wolności, czyli wszyscy potrzebujący pomocy - wyjaśnił.

  Jak mówił w dzisiejszym święcie nędza nie dotyczy tylko głodu, a wielu ludzi jest zagubionych i uwikłanych w rzeczy banalne i namiastki szczęścia. - Wystarczy otworzyć oczy, by dostrzec, komu konkretnie możemy pomóc solidarnym gestem, dobrym słowem, czy nawet przyjaznym uśmiechem - tłumaczył.

  Mówiąc o Bracie Albercie przypomniał, że jego wielką zasługą jest to, że pomagał dostrzegać obraz dziecka Bożego nawet w najbardziej zniekształconym obliczu drugiego człowieka. - Brat Albert patrzył głębiej, dalej i szerzej. Patrzył sercem przepełnionym miłością do Zbawiciela, za którym poszedł, zostawił wszystko, by oddać się Mu całkowicie do dyspozycji, by posługiwać ubogim, przywracać im nadzieję. By być dobrym jak chleb - podkreślał.

  Hierarcha zachęcił przybyłych, by naśladowali testament życia tego wielkiego krakowskiego świętego. - Istota jego charyzmatu pozostaje niezmienna: otwierając się na Boga, który jest miłością, doświadczając Jego miłosiernej miłości, która zbawia świat i nas wszystkich, mamy świadczyć o niej naszą miłością wobec tych, do których jesteśmy posłani - przekonywał.

  Uroczystą Mszę św. poprzedziła medytacja zatytułowana "Brat Albert z okruszyn Bożych Błogosławieństw", podczas której odczytywano rozważania do błogosławieństw z Kazania na Górze i wypełniano kolejnymi elementami wizerunek "Ecce Homo", autorstwa Adama Chmielowskiego - Brata Alberta.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół