Nagroda dla aktywnych młodych

Z okazji zbliżającej się rocznicy Światowych Dni Młodzieży w Krakowie ustanowiono Nagrodę Metropolity Krakowskiego "Młodość - projekt życia".

Wyróżnienie będzie przyznawane młodym ludziom, którzy ofiarnie i twórczo angażują się w życie Kościoła i środowisk lokalnych. Zaangażowanie to może dotyczyć wsparcia drugiego człowieka, promocji kultury i edukacji, projektów społecznych czy ożywienia życia religijnego w parafiach lub duszpasterstwach.

Pomysłodawcy nagrody chcą docenić działania młodych, odpowiadających na apel papieża Franciszka z ubiegłorocznego spotkania z wiernymi z całego świata w Krakowie. - Pan chce dokonać jednego z największych cudów, jakiego możemy doświadczyć: sprawić, aby twoje ręce, moje ręce, nasze ręce przekształciły się w znaki pojednania, komunii, tworzenia - mówił wtedy Ojciec Święty.

Jak tłumaczy bp Damian Muskus, wiele dobra, którego autorem są młodzi, wydarza się bez rozgłosu. - Nie muszą więc to być inicjatywy spektakularne, takie, które dobrze wyglądają i sprzedają się w mediach. Chodzi o wysiłki na rzecz przemiany najbliższego nam świata: parafii, wspólnoty, szkoły, grupy rówieśniczej - dodaje, zachęcając przy tym, by osoby zgłaszające szukały kandydatów do pierwszej edycji nagrody nie tam, gdzie "jest najwięcej szumu", ale tam, "gdzie naprawdę rośnie dobro".

Swoje propozycje do nagrody można nadsyłać do 10 lipca. Kandydatury mogą zgłaszać osoby fizyczne, stowarzyszenia, fundacje lub osoby prawne Kościoła katolickiego bądź ich jednostki organizacyjne na adres: Archidiecezja Krakowska, ul. Franciszkańska 3, 31-004 Kraków; lub na adres e-mailowy: nagroda@krakow2016.com. - Czekamy na zgłoszenia o osobach, które przyczyniają się do umacniania więzi z Kościołem i są wyrazem bezinteresowności w ofiarowaniu siebie dla innych - podkreśla bp Muskus.​

Wyróżnienie będzie mieć charakter honorowy. Jego nazwa odwołuje się do Listu Jana Pawła II do młodych "Parati semper", w którym Ojciec Święty ustanawiał Światowe Dni Młodzieży i pisał, że młodość jest projektem życia pojmowanego jako dar dla innych.

Nagroda będzie mieć formę statuetki, symbolizującej Iskrę Miłosierdzia, podobnej do logo ŚDM Kraków 2016. Tym samym ma ona wskazywać, że każdy może stać się "iskrą dobra", z której zapłonie na świecie ogień Bożego Miłosierdzia. Wykonanie statuetki powierzono osobom niepełnosprawnym, dla podkreślenia, jak wiele w nich piękna, wrażliwości i talentów, którymi mogą służyć społeczeństwu.

Laureatów nagrody wybierze kapituła, której przewodniczy metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. W jej skład wchodzą ludzie młodzi, którzy sami są liderami i mogą być dla swoich rówieśników inspiracją do twórczego włączenia się w życie Kościoła i służby dla drugiego człowieka.

Wręczenie wyróżnienia odbędzie się 29 lipca 2017 r., podczas uroczystej gali, która będzie częścią obchodów rocznicy ŚDM Kraków 2016. O tym, ile statuetek zostanie przyznanych, zadecyduje kapituła.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..