• facebook
 • rss
 • Królewski wypoczynek

  ps

  dodane 13.07.2017 14:00

  W czwartek 13 lipca ponad 140 polskich dzieci z Białorusi, Ukrainy, Litwy, Mołdawii i Rosji rozpoczęło swoją wakacyjną przygodę w Małopolsce.

  Na mapie ich wakacyjnej podróży znalazł się nie tylko Kraków na czele z Zamkiem Królewskim na Wawelu i sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, ale także Wadowice, Kopalnia Soli w Wieliczce czy sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. - Bardzo się cieszymy, że możemy tu być i poznawać nasze korzenie. Kraków to piękne miasto i mamy takie poczucie, że to będą królewskie wakacje - mówiła Wiktoria z Białorusi, która w Polsce jest po raz pierwszy.

  Niewątpliwie podczas swojego wypoczynku młodzi będą mogli poczuć wyjątkowe smaki lokalne i "dotknąć" polskiej tradycji. Przed nimi są również niezapomniane chwile w parku wodnym, ogrodzie zoologicznym i kinie.

  W czwartkowe południe w UMK dzieci przywitali przedstawiciele władz miasta i województwa. Wszyscy jednogłośnie przekonywali, że ich wizyta jest wyjątkowym wydarzeniem oraz że Polacy mieszkający w kraju mają ogromny szacunek do swoich rodaków żyjących na Wschodzie. - Bardzo bym chciał, żebyście poczuli się tutaj jak u siebie w domu. Na twarzach wszystkich ludzi, których spotkacie, z pewnością zobaczycie uśmiech, dlatego że cenimy trudy ponoszone przez waszych rodziców i dziadków - przekonywał Jacek Krupa, marszałek województwa.

  Na spotkaniu obecny był również bp Damian Muskus, który przypomniał, że niemal rok temu wielu pielgrzymów z Europy Wschodniej przybyło do Krakowa na Światowe Dni Młodzieży i właśnie tu - w "duchowej stolicy Polski" - modlili się w miejscach związanych z Janem Pawłem II i zwiedzali okoliczne atrakcje turystyczne. - Jesteście tutaj, żeby dotknąć ziemi rodzinnej waszych dziadków, żeby ją poznać i pokochać, a my was gościmy, bo chcemy wam podziękować za wierność Polsce i naszej wspólnej kulturze - mówił biskup do młodych.

  Dzieci mogą spędzić tegoroczne wakacje w Małopolsce dzięki 18. edycji projektu "Podarujmy lato dzieciom ze Wschodu". Inicjatywa ta we wcześniejszych latach pozwoliła odwiedzić Polskę już ponad 2 tys. maluchów. Pochodzą one z najuboższych polskich rodzin ze Wschodu, kultywujących tradycje, obyczaje i język. Organizatorem akcji jest Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół