• facebook
 • rss
 • Znów wymaszeruje "Kadrówka"

  dodane 04.08.2017 13:37

  Dzisiaj wieczorem w Krakowie rozpoczną się 3-dniowe uroczystości związane z rocznicą wymarszu z Oleandrów I Kompanii Kadrowej strzelców Józefa Piłsudskiego.

  Wezmą w nich udział m.in. uczestnicy 52. (37. po wojnie) Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej, który w niedzielę 6 sierpnia rano, w 103. rocznicę wymarszu "Kadrówki", wyjdzie z Oleandrów w kierunku Kielc. Uroczystości rozpoczną się w piątek 4 sierpnia o godz. 19.30 capstrzykiem u stóp kopca Józefa Piłsudskiego na krakowskim Sowińcu. - Tegoroczny capstrzyk będzie miał szczególny charakter, gdyż połączy się z 80. rocznicą zakończenia sypania kopca - poinformował Andrzej Fiszer z Komitetu Opieki nad Kopcem Piłsudskiego. W "Mogile Mogił" zostaną złożone kolejne ziemie z miejsc pamięci narodowej.

  W sobotę 5 sierpnia o godz. 9 odbędą się Apel Pamięci i złożenie kwiatów na grobach legionistów na cmentarzu Rakowickim. Po południu, o godz. 16, uczestnicy marszu przejdą z Oleandrów na Wawel. O godz. 17.30 abp Marek Jędraszewski odprawi w katedrze wawelskiej Mszę św. w intencji ojczyzny. Po jej zakończeniu zostaną złożone kwiaty na sarkofagu J. Piłsudskiego w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów oraz stojącym w przedsionku tej krypty sarkofagu prezydenta Lecha Kaczyńskiego, honorowego protektora marszu w latach 2006-2009. Następnie uczestnicy, po złożeniu o godz. 18.30 kwiatów pod Krzyżem Narodowej Pamięci przy pl. o. gen. Adama Studzińskiego u stóp Wawelu, przejdą na Mały Rynek. O godz. 19 rozpocznie się tam 65. Lekcja Śpiewania, podczas której będą wykonywane piosenki legionowe.

  W niedzielę o godz. 7 uczestnicy marszu, wśród których będzie m.in. młodzież ze Związku Strzeleckiego "Strzelec", harcerze, uczniowie szkół noszących imię J. Piłsudskiego, żołnierze z jednostek Wojska Polskiego dziedziczących tradycje legionowe, a także kawalerzystów ze stowarzyszeń kultywujących tradycje ułańskie II RP, zbiorą się pod komendą Dionizego Krawczyńskiego przed domem J. Piłsudskiego na Oleandrach, skąd w 1914 r. ich poprzednicy wyruszyli na wojnę z Rosją o niepodległość. Po uroczystym apelu nastąpi wymarsz przez ul. Piłsudskiego i Rynek Główny w kierunku Michałowic, gdzie o 9.45 odbędzie się upamiętnienie obalenia przez strzelców Piłsudskiego słupów granicznych na kordonie między zaborami austriackim i rosyjskim. Potem "Kadrówka" pomaszeruje w kierunku Kielc, do których dotrze 12 sierpnia.

  Tegoroczny marsz odbywa się pod honorowym patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy i Karoliny Kaczorowskiej, wdowy po prezydencie RP na uchodźstwie Ryszardzie Kaczorowskim.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  • KJ
   16.01.2018 12:16
   Jestem za! Dziękuję za mądry głos.
  • Ewagriusz
   16.01.2018 15:27
   Zasadniczo zgoda. Zastanawiam się jednak, czy jakieś odznaczenie nie warto by na specjalne okazje zachować. Albo jakiś sposób postępowania, bo ja wiem Msza św. odprawiona przez papieża w intencji kogoś bardzo zasłużonego. Jest promocja dobra, nie ma medali. I nie ma "z automatu".DifTHX
  • gut
   16.01.2018 15:40
   Gratuluję Odwagi, Pana Głos jest Niezastąpiony! ᑡ Prawo Murphy`ego ᐳ ⊘⊘⊘ ᑡ Postęp polega na zastępowaniu teorii błędnej teorią bardziej subtelnie błędną. ᐳ

  • kret
   16.01.2018 18:11
   Wszystko się zurzędniczyło...wróćmy do pierwotnej wiary w Jezusa Chrystusa!
  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół