Dziś, w przeddzień wymarszu 52. Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej jego uczestnicy wzięli udział we Mszy św. w katedrze wawelskiej. Oddali również hołd Tadeuszowi Kościuszce, Józefowi Piłsudskiemu i Lechowi Kaczyńskiemu. Odczytano także skierowany do marszowiczów list prezydenta RP.
Uczestnicy marszu przeszli wpierw z Oleandrów na Rynek Główny, gdzie złożono kwiaty w miejscu przysięgi insurekcyjnej Tadeusza Kościuszki. Później przemaszerowali na Wawel, gdzie abp Marek Jędraszewski odprawił w katedrze Mszę św. za Ojczyznę.
Metropolita krakowski wskazał, by pamięć o wydarzeniach sprzed 103 lat, gdy rozpoczęła się zbrojna walka o niepodległość, nie ograniczała się tylko do wspominania.
- Chodzi o to, aby tamte doświadczenia uczyły nas na nowo, co znaczy ojczyzna, co znaczy jedność, co znaczy pokonywanie przedziałów pośród ludzi, którzy mówią jednym językiem, ale wyrażają różne poglądy. Uczyły, jak bardzo jest nam potrzebne przemienienie przy wszystkich różnicach i podziałach; przemienienie, które pozwoli wszystkim powiedzieć, że Polska to rzecz istotna, nasza, najjaśniejsza, dla której żyć trzeba i rezygnować z własnych ambicji, a przede wszystkim zwłaszcza tu, w tej wawelskiej katedrze, wsłuchiwać się w jej głos, który mówi: nie ma nic piękniejszego niż miłość ojczyzny - powiedział abp Jędraszewski.
Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds Kombatantów i Osób Represjonowanych, wieloletni komendant Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej, odczytał w katedrze list od prezydenta Rzeczypospolitej Andrzeja Dudy.
- Składam wyrazy uznania i wdzięczności wszystkim, dzięki którym w pamięci naszego narodu trwa przekazywane z pokolenia na pokolenia żywe wspomnienie o czynie legionowym. Jestem przekonany, że takie działania przyczyniają się do umocnienia patriotycznego etosu i ducha Polaków - napisał m.in. prezydent Duda.
Po Mszy św. złożono kwiaty na sarkofagu J. Piłsudskiego w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów oraz stojącym w przedsionku tej krypty sarkofagu prezydenta L. Kaczyńskiego, honorowego protektora marszu w latach 2006-2009.
Następnie uczestnicy uroczystości po złożeniu kwiatów pod Krzyżem Narodowej Pamięci przy pl. o. gen. Adama Studzińskiego u stóp Wawelu, przeszli na Mały Rynek. Wieczorem odbyła się tam 65. „Lekcja Śpiewania”, podczas której wykonywano piosenki legionowe.
W niedzielę 6 sierpnia o godz. 7 uczestnicy marszu, wśród których będzie m.in. młodzież ze Związku Strzeleckiego "Strzelec", harcerze, uczniowie szkół noszących imię J. Piłsudskiego, żołnierze z jednostek Wojska Polskiego dziedziczących tradycje legionowe, a także kawalerzystów ze stowarzyszeń kultywujących tradycje ułańskie II RP, zbiorą się pod komendą Dionizego Krawczyńskiego przed domem J. Piłsudskiego na Oleandrach, skąd w 1914 r. ich poprzednicy wyruszyli na wojnę z Rosją o niepodległość. Po uroczystym apelu nastąpi wymarsz przez ul. Piłsudskiego i Rynek Główny w kierunku Michałowic, gdzie o 9.45 odbędzie się upamiętnienie obalenia przez strzelców Piłsudskiego słupów granicznych na kordonie między zaborami austriackim i rosyjskim. Potem "Kadrówka" pomaszeruje w kierunku Kielc, do których dotrze 12 sierpnia.
Tegoroczny marsz odbywa się pod honorowym patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy i Karoliny Kaczorowskiej, wdowy po prezydencie RP na uchodźstwie Ryszardzie Kaczorowskim.