• facebook
 • rss
 • Nowa katolicka szkoła w Zakopanem

  jg

  dodane 04.09.2017 21:29

  Metropolita krakowski 4 września w Zakopanem uczestniczył w inauguracji roku szkolnego w nowej Katolickiej Niepublicznej Szkole Podstawowej im. św. Jana Pawła II.

  Abp Marek Jędraszewski przewodniczył uroczystej Mszy św. w szkolnej kaplicy. W homilii przypomniał słowa z Listu św. Pawła do Tesaloniczan: "Nie chcemy, bracia, waszego trwania w niewiedzy". - To zdanie odnosi się także do dzisiejszego wydarzenia, które ma miejsce właśnie tutaj, w pierwszy dzień nowego roku szkolnego 2017/2018. Celem szkoły jako instytucji jest, by dzieci, które będą uczniami tej szkoły, nie trwały w dotychczasowym stanie niewiedzy ale żeby wiedzę zdobywały, żeby poszerzały swoją znajomość świata, siebie samych, także Boga - mówił hierarcha.

  Dodał przy tym, że szkoła to nie tylko instytucja, która jest zainteresowana przekazywaniem wiedzy na poszczególnych poziomach nauczania. - Szkoła jest także, o czym się niekiedy zapomina, instytucją, która musi przekazywać dzieciom i młodzieży świat wartości - podkreślał abp Jędraszewski.

  Metropolita krakowski przypomniał, że oświata w Polsce musi respektować chrześcijański świat wartości, co jest zapisane w ustawie z 1991 roku. W zgodzie z tym ma zapewniać uczniom możliwość rozwoju ich osobowości, przygotowanie do zadań i obowiązków rodzinnych oraz obywatelskich - a to wszystko w oparciu o zasady solidarności, demokracji, tolerancji, sprawiedliwości i wolności.

  Jak mówił ks. Bogusław Filipiak, proboszcz parafii Świętej Rodziny w Zakopanem i zarazem dziekan zakopiański, prowadzona przez parafię Katolicka Niepubliczna Szkoła Podstawowa im. św. Jana Pawła II powstała jako żywy pomnik papieża Polaka. Duchowny zaznaczył, że szkoła jest świadectwem wiary ludu podhalańskiego i wierności papieskiemu nauczaniu, jest też znakiem pamięci o działalności św. Brata Alberta.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół