We wtorek w Krakowie rozpocznie się Narodowy Kongres Nauki, podczas którego zostanie przedstawiony projekt nowej ustawy regulującej funkcjonowanie nauki i szkolnictwa wyższego.
W Centrum Kongresowym ICE spotka się prawie 3 tys. osób: przedstawicieli środowiska akademickiego, świata polityki, gospodarki i samorządów. Podczas wystąpień i seminariów będą analizować propozycje regulacji ustawowych i zgłaszać ewentualne uwagi.
Projekt nowej ustawy regulującej funkcjonowanie nauki i szkolnictwa wyższego przedstawi we wtorek Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego. - Jeżeli nasze państwo i gospodarka mają się wyrwać z pułapki średniego wzrostu, to musimy postawić na rozwój nauki. To będzie reforma inna niż wszystkie dotychczasowe - zaznaczył w poniedziałek na konferencji prasowej.
Dziś sprawy te regulują 4 ustawy i 80 rozporządzeń. Nowa ustawa ma być o połowę krótsza (będzie jej towarzyszyło nie więcej niż 40 rozporządzeń) i całościowo ująć kwestie nauki i szkolnictwa wyższego. Zmiany będą wprowadzane stopniowo przez kilka lat, aby nie zaburzyły prawidłowego funkcjonowania uczelni.
Wśród obszarów regulowanych przez nową ustawę są m.in.: wyłonienie w drodze konkursu 10 uczelni o charakterze badawczym, większa autonomia uczelni czy uproszczona ścieżka habilitacji dla wybitnych młodych uczonych.
- Po wejściu do Unii Europejskiej wielu wybitnych naukowców rozjechało się do najlepszych uniwersytetów świata. Trzeba zastopować ten drenaż mózgu i doprowadzić do tego, żeby polscy naukowcy wracali do kraju, a nasze uczelnie zaczęły ściągać naukowców z całego świata - przekonywał J. Gowin.
Innym ważnym zagadnieniem jest zmiana długości studiów niestacjonarnych czy nowe zasady powoływania rektorów. J. Gowin zapewnił też, że ministerstwo nie ma zamiaru doprowadzać do likwidacji żadnej uczelni publicznej. Zaznaczył jednak, że należy odróżnić likwidację od procesów konsolidacyjnych.
Zapowiedział też, że w przyszłorocznym budżecie znajdzie się o 1 mln zł więcej na naukę niż dotychczas. - Musimy zdecydowanie i systematycznie zwiększać nakłady na naukę i szkolnictwo wyższe, bo innowacyjną gospodarkę można zbudować tylko w oparciu o nowoczesne uczelnie i odkrycia naukowe polskich naukowców - podkreślał J. Gowin.
Narodowy Kongres Nauki to kolejny etap prac nad ustawą. Przez miesiąc każdy zainteresowany może zgłaszać swoje uwagi. J. Gowin nie ukrywa, że chciałby, aby wiosną ustawa została przyjęta przez parlament.
Czytaj także: