• facebook
 • rss
 • Połączenie do Chicago strzałem w dziesiątkę

  Jan Głąbiński

  dodane 06.10.2017 13:53

  Już 6 tys. osób od początku lipca, kiedy połączenie zostało uruchomione, skorzystało z bezpośrednich rejsów Kraków-Chicago.

  Uruchomiony na początku lipca transatlantycki kierunek daje szansę na nawiązanie wzajemnych relacji gospodarczych pomiędzy Stanami Zjednoczonymi oraz Krakowem i Małopolską. Pomóc miała w tym tzw. misja gospodarcza w Chicago, w której - ze strony polskiej - uczestniczyli przedstawiciele rodzimych firm oraz Małopolski, Krakowa, PLL LOT i Kraków Airport.

  Jej trzydniowy program rozpoczęła sesja, podczas której zaprezentowana została oferta współpracy gospodarczej miasta Chicago, stanu Illinois, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, Urzędu Miasta Krakowa, Polskich Linii Lotniczych LOT i Kraków Airport.

  - Misja gospodarcza do Chicago jest potwierdzeniem zaangażowania miasta i regionu w promocję tego połączenia, zwłaszcza w segmencie biznesowym. Przy współpracy z samorządami Małopolski oraz Krakowa udało nam się pozyskać lokalnych przedsiębiorców, którzy rozmawiali o możliwości rozszerzenia i wzmocnienia współpracy - mówi Radosław Włoszek, prezes Zarządu Kraków Airport.

  Z kolei zdaniem marszałka Jacka Krupy, stan Illinois to piąty najważniejszy ośrodek gospodarczy w USA, otwarty na nowe projekty, a Małopolska ma tu wiele do zaoferowania. Co ważne, amerykańskie firmy coraz częściej stawiają na Małopolskę - w stolicy naszego regionu powstają m.in. nowe centra badawczo-rozwojowe, centra usług biznesowych czy zakłady przemysłowe. W ciągu 26 lat (do 2014 r.) inwestycje firm z kapitałem amerykańskim wyniosły prawie 5 mld dolarów.

  Bezpośrednie połączenie Kraków-Chicago obsługiwane jest przez samolot Boeing 787 Dreamliner. Loty realizowane są raz w tygodniu przez cały rok. Rejs z Krakowa do Chicago trwa ok. 9 godzin.

  - O ile dla młodych Amerykanów pochodzenia polskiego przesiadka gdzieś w Europie to żaden problem, to już dla ich babć pokonanie tak długiej trasy, i to jeszcze z przesiadką, nie jest łatwe. Dlatego bardzo cieszymy się z tego połączenia - mówi Jolanta Grocholska, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Krakowa w Chicago.


  Dzięki uprzejmości Kraków Airport, PLL LOT i Chicagowskiej Organizacji Turystycznej nasza redakcja uczestniczyła - wspólnie z innymi dziennikarzami z Małopolski - w press tour do Chicago. W najbliższych wydaniach "Gościa Krakowskiego" przedstawimy reportaże o Polakach pochodzących z naszego regionu, którzy osiedlili się w Stanach Zjednoczonych, m.in. opowiemy o kapłanach tam pracujących i prężenie działającym Stowarzyszeniu Przyjaciół Krakowa w Chicago.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół